Wieczory zamkowe - cykl "Olsztyńscy uczeni"

2015-04-14 13:41:22 (ost. akt: 2016-01-12 11:04:55)

Prof. dr hab.Czesław Hołdyński, Ekosystemy Morskiej Antarktyki – funkcjonowanie i zagrożenia.

Wieczory zamkowe - cykl Olsztyńscy uczeni
Kontynent Antarktyczny wraz z przyległymi wodami i wyspami Archipelagu Szetlandy Południowe stanowią niepowtarzalny geoekosystem, który do XIX wieku funkcjonował poza bezpośrednim wpływem człowieka. Wykład przedstawia związki troficzne pomiędzy ekosystemem morskim a lądowym tych obszarów oraz prognozowane zmian, jakie mogą nastąpić pod wpływem gospodarczej działalności człowieka. Prezentuje przyrodę Antarktyki oraz zakres badań prowadzonych przez uczestników polskich wypraw antarktycznych na Stacji Badawczej PAN im. Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego. Ze względu na botaniczne zainteresowania autora oraz uczestników ostatniej XXVI wyprawy ze środowiska olsztyńskiego, w szczegółowej formie omawia przystosowania roślin do warunków antarktycznych oraz strategię kolonizacji nowych obszarów.
Prof. dr hab.Czesław Hołdyński jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, dziekanem Wydziału Biologii i kierownikiem Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tytuł profesora nauk biologicznych uzyskał w 2002 roku.
Jest botanikiem specjalizującym się przede wszystkim w ekologii isyntaksonomii zbiorowisk segetalnych Polski, przemianach szaty roślinnej pod względem różnych form antropopresji, autekologii wybranych gatunków i populacji chwastów, waloryzacji siedlisk metodami biologicznymi, waloryzacji przyrodniczej wielkoobszarowych form ochrony przyrody i krajobrazu. Wiele lat pracy poświęcił kartografii roślinności. Za cykl map roślinności rzeczywistej parków krajobrazowych województwa warmińsko-mazurskiego wraz z zespołem otrzymał w 2000 roku nagrodę marszałka województwa. Jest autorem lub współautorem 87 publikacji, w tym 46 prac oryginalnych. Przez cały okres pracy aktywnie uczestniczy w działalności organizacyjnej uczelni, w ostatnich latach jako prodziekan ds. nauki na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, później na Wydziale Biologii, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Nauki. W czasie lata antarktycznego 2001/2002 był uczestnikiem, wraz z 4osobowym zespołem olsztyńskim, XXVI wyprawy antarktycznej PAN na Wyspie Króla Jerzego w Morskiej Antarktyce.
21 stycznia 2003 r.,
Sale Kopernikowskie zamku olsztyńskiego.

Kalendarium

« poniedziałek, 15 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 15 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: