Wieczory zamkowe - cykl "Olsztyńscy uczeni"

2015-04-14 13:37:26 (ost. akt: 2015-04-14 13:39:14)

Prof. dr hab.Mirosław Łuczyński, Ewolucyjna biologia rozwoju – zarys nowej dyscypliny wiedzy.

Ewolucja jest procesem historycznym, nie zaprogramowanym i niepowtarzalnym, natomiast rozwój organizmu jest procesem zaprogramowanym, o przewidywalnym przebiegu powtarzanym w każdym cyklu życiowym. Fenotyp (forma) organizmu nie jest prostym skutkiem istnienia genów. Między genami a fenotypem istnieje „czarna skrzynka” procesów rozwoju, które mają zasadnicze znaczenie dla pojawiania się nowych właściwości organizmów, a nierzadko nowych organizmów. Zrozumienie mechanizmów procesów rozwoju oraz ich związków z rozmaitością (istniejących i wymarłych) form istot żywych to zintegrowana nauka o powstawaniu organizmów: ewolucyjna biologia rozwoju. Ten nowy sposób badania dróg ewolucji koncentruje się na maszynerii genetycznej leżącej u podstaw fenotypów embriologicznych, korzystając z osiągnięć paleontologii, biologii molekularnej, biologii rozwoju i genetyki.
Prof. dr hab.Mirosław Łuczyński pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Ochrony Wód i Rybactwa Śródlądowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od 1982 roku, po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. Zatrudniony w Akademii Rolniczo-Technicznej, a później na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie pełnił funkcje kierownika zakładu, kierownika katedry, prodziekana Wydziału Ochrony Wód i Rybactwa Śródlądowego. Był członkiem Senatu uczelni i komisji senackich: ds. Współpracy z Zagranicą, Budżetowej, Nauki. Członek American Fisheries Society, Canadian Genetics Society oraz New York Academy of Sciences, a także komitetów redakcyjnych periodyków naukowych, recenzent projektów badawczych, książek, prac eksperymentalnych, rozpraw doktorskich oraz wniosków o nadanie stopni i tytułu naukowego. Autor prac badawczych z zakresu biologii i fizjologii rozwoju zarodkowego zwierząt, genetyki populacyjnej oraz ekologii ewolucyjnej.
26 listopada 2002 r.,
Sale Kopernikowskie zamku olsztyńskiego.

Kalendarium

« niedziela, 29 stycznia 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 29 Stycznia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich