Otwarcie wystawy Cudowne Opowieści - Julia Curyło

2015-04-07 11:26:11 (ost. akt: 2015-05-13 08:37:04)

2 maja 2015 r., sobota, godz. 18.00, Galeria „Zamek” w Reszlu.

Otwarcie wystawy Cudowne Opowieści - Julia Curyło
Cudowne Opowieści - Julia w krainie czarów
2 maja - 29 czerwca 2015

Wystawa malarstwa i rzeźb pneumatycznych Julii Curyło, prezentowana w Galerii „Zamek” w Reszlu jest pierwszą taką realizacją w północno-wschodniej części Polski. Do tej pory prace artystki można było oglądać na wystawach indywidualnych i grupowych w kilku miastach Polski, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie, czy Legnicy oraz za granicą: w Nowym Jorku, Berlinie, Dreźnie i Istambule.
W Galerii „Zamek” w Reszlu zobaczymy szesnaście wielkoformatowych obrazów olejnych i pięć dmuchanych obiektów przestrzennych, przedstawiających kobiety-matrioszki, które tworzą projekt „Euroarabia”. Jest to realizacja autorstwa Julii Curyło i Lizy Sherzai, artystki o perskich korzeniach, która obecnie mieszka w Warszawie. Wypełnione powietrzem rzeźby, ze względu na swoje niemałe rozmiary, doskonale prezentować będą się w tak monumentalnej przestrzeni. Projekt „Euroarabia”, który po raz pierwszy zobaczymy w Polsce, do tej pory pokazywany był w przestrzeni publicznej w 2014 roku: w listopadzie w Stambule w ramach Roku Polskiego w Turcji oraz w październiku w Londynie, w miejscach strategicznych, takich jak Victoria Station i Tate Britain.
Zgromadzone na wystawie obiekty to zróżnicowany zbiór prac z różnych lat twórczości artystki. Wśród nich zobaczyć będziemy mogli pierwsze prace z cyklu „Odpusty i cudowne widzenia” z lat 2008-2011, obraz „Jeff Koons i Damien Hirst dzielą rynek sztuki” z cyklu „Spotkania” oraz realizacje z lat 2012-2014. Po raz pierwszy prezentowany będzie obraz „The Trinity” z 2014 roku, przedstawiający unoszącego się nad Ziemią astronautę w otoczeniu dwóch postaci, tworzących konfigurację Trójcy Świętej. Obraz jest pierwszym z cyklu, poświęconego setnej rocznicy odkrycia przez Alberta Einsteina teorii względności, która to przypada na jesień 2015.
Nie jest to wystawa retrospektywna, ale śmiało można nazwać ją prezentacją ważniejszych w twórczości Curyło obrazów. Ważniejszych i tych bardziej rozpoznawanych przez publiczność. Mowa tu np. o „Barankach Bożych”- prezentowanych w postaci wielkoformatowego muralu na warszawskiej stacji metra Marymont w styczniu 2010 roku. Praca, która miała uatrakcyjniać przestrzeń stacji do końca kwietnia, została przedwcześnie zdjęta ze względu na niezadowolenie i protesty nielicznych pasażerów. „Baranki Boże Katharsis” – drugą wersję głośnego obrazu, będziemy mogli zobaczyć na wystawie.
Julia Curyło, przedstawicielka młodego pokolenia artystów, reprezentująca typ malarstwa narracyjnego, urodziła się w 1986 roku Warszawie. Studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obroniła dyplom w pracowni malarstwa prof. Leona Tarasewicza i pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego w 2009 roku. Jest autorką obrazów oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej miasta.
Malarstwo Julii Curyło przepełnione symboliką, hiperrealistyczne i surrealistyczne zarazem, porusza zagadnienia szeroko rozumianej współczesności i nowoczesności. Curyło interesuje dwuznaczność świata - pobożność zestawiona z perwersją, dziecinność z dojrzałością, moralność z rozwiązłością, prawda z fałszem czy piękno z kiczem. Korzenie jej twórczości odnajdziemy głównie w surrealizmie i neo-pop. Sztuka Julii Curyło nastawiona jest na odbiór intelektualny - wykorzystywana przez artystkę symbolika nie daje się rozszyfrować przy pierwszym zetknięciu z dziełem, zachęca do rozmyślań i odszyfrowania zagadek i ukrytych znaczeń, często pełnych ironii i w ostateczności zachęcających do uśmiechu.


Kurator: Diana Stajszczak
Współpraca: Ewa Sułek, Galeria Miejska we Wrocławiu
Patronat Honorowy Wystawy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni Medialni Wystawy: Radio Olsztyn, TVP Olsztyn, Artysta i Sztuka, artinfo.pl, Cudo Cafe
Dziękujemy firmie MDI Strategic Solutions za wypożyczenie obrazów z kolekcji na wystawę.Kalendarium

« czwartek, 25 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 25 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: