Uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego w parku przy Muzeum Przyrody w ramach projektu ,,Katyń... ocalić od zapomnienia”.

2015-04-07 10:50:48 (ost. akt: 2015-04-17 10:02:32)

15 kwietnia 2015 r., środa, godz. 17.00, Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego w parku przy Muzeum Przyrody w ramach projektu ,,Katyń... ocalić od zapomnienia”.
Dąb, który zostanie posadzony przy Muzeum Przyrody będzie upamiętniał postać Wiaczesława Ruszkiewicza, podpułkownika, oficera rezerwy WP, który zginął w Starobielsku, a którego bliscy zamieszkali w Olsztynie. Oprócz uroczystego posadzenia dębu zaplanowano zwiedzenie Muzeum, a także prezentację filmu poświęconego Kresom.

"Katyń... ocalić od zapomnienia” – uroczystość posadzenia dębu pamięci Wiaczesława Ruszkiewicza.
W kwietniu 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina NKWD zamordowało blisko 22 tysiące oficerów polskich służb mundurowych. W ten sposób narodowi polskiemu zadano ranę, która nie zabliźniła się do dnia dzisiejszego. Mord katyński nie został zapomniany, a pamięć o zamordowanych jest wciąż żywa w pamięci nie tylko rodzin, ale także kolejnych pokoleń Polaków wdzięcznych za ofiarę życia złożoną przez bohaterów.
Jedną z form upamiętnienia pomordowanych i przypomnienia ich sylwetek społeczeństwu jest akcja „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Polega ona na posadzeniu 21857 dębów pamięci. Każde z tych pięknych i dostojnych drzew ma za zadanie upamiętnić jedną z ofiar zbrodni katyńskiej. Dąb pamięci nie tylko upamiętnia ofiary, ale symbolizuje także trwałość naszej pamięci i niezłomne trwanie przy tradycji bohaterów. Każdy z zasadzonych dębów staje się żywnym pomnikiem pamięci o poległych i czyni ich bliskim naszej codzienności. A wzrastając z kolejnymi pokoleniami staje się świadkiem polskiej historii… historii pięknej, ale także bolesnej.

Akcja „Katyń… ocalić od zapomnienia” jest wyjątkowa. Pokazuje tak ważne wydarzenie jak mord katyński przez pryzmat jednej z ofiar. W ten sposób wydarzenie to nie jest zbrodnią dokonaną na tysiącach anonimowych oficerów, ale także mordem zadanym wyjątkowemu człowiekowi, ojcu, czy bratu ludzi, którzy żyją obok nas. Ocalić do zapomnienia znaczy poznać jednego z poległych i symbolem wzrastającego drzewa uczcić jego pamięć.

W tym roku jeden z dębów katyńskich zostanie przekazany Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Uroczystość odebrania sadzonki będzie miała miejsce w rocznice mordu katyńskiego - 10 kwietnia, o godzinie 10 w Urzędzie Miasta w Olsztynie. Dąb odebrany przez Muzeum będzie upamiętniał podpułkownika Wiaczesława Ruszkiewicza, który zginął w Starobielsku. Po wojnie rodzina podpułkownika osiedliła się w Olsztynie, a jego syn był pierwszym przewodniczącym stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

Uroczyste zasadzenie dębu będzie miało miejsce 15 kwietnia 2015 roku, o godzinie 17 w Muzeum Przyrody w Olsztynie przy ulicy Metalowej.
Dąb zostanie zasadzony w pięknym zabytkowym parku otaczającym Muzeum Przyrody przy ulicy Metalowej. Jako miejsce zasadzenia dębu pamięci wyznaczono przestrzeń po drzewie złamanym wichurą… Niech to, że w miejsce drzew złamanych wiatrem sadzi się nowe drzewa, będzie symbolem tego, że w miejsce pięknych życiorysów złamanych mordem katyńskim wzrasta pamięć o ich bohaterstwie i poświęceniu.
Chwała bohaterom!

WIACZESŁAW RUSZKIEWICZ (ur. 18.02.1886-1940) syn Bolesława i Natalii, podpułkownik, oficer rezerwy Wojska Polskiego.
Wiaczesław Ruszkiewicz był absolwentem Szkoły Kadetów w Petersburgu. W latach 1914-1917 był wykładowcą i komendantem Oficerskiej Szkoły Artylerii w Petersburgu. Po odzyskaniu niepodległości został podpułkownikiem artylerii Wojska Polskiego. W 1923 przeniesiony do rezerwy. Rozpoczął karierę urzędniczą. Był inspektorem Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w Kowlu, a następnie Krzemieńcu.
W sierpniu 1939 roku przydzielony do 27 Dywizji Pancernej 50 Pułku Piechoty w Kowlu. Do niewoli dostał się 21 września. Osadzony w obozie w Starobielsku, skąd przysłał do rodziny 2 karty pocztowe.

Certyfikat na sadzonkę dębu szypułkowego

Kalendarium

« sobota, 13 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 13 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: