MONTMARTRE NAD WILIĄ zbiory wileńskiej Polskiej Galerii Artystycznej „Znad Wilii”

2015-04-01 09:33:55 (ost. akt: 2015-04-01 09:35:56)

Muzeum Mazurskie w Szczytnie, od 16 października 2009 r.- do listopada 2009.

O GALERII
Polska Galeria Artystyczna „Znad Wilii” 3 maja 2009 roku obchodziła swoje 14-lecie. W ciągu tego okresu galeria uczestniczyła w wielu plenerach, zorganizowała ponad 200 wystaw w Wilnie i za granicą, prezentując dorobek nie tylko wszystkich znaczących artystów polskiego pochodzenia, ale też plastyków innych narodowości oraz czołowych artystów litewskich.
Tu odbywają się wystawy malarzy z Polski, rodaków tworzących w różnych zakątkach świata, wreszcie coraz liczniejszych artystów zagranicznych, którzy wybierają Galerię Polską ze względu na panującą tu atmosferę, aktywność kulturotwórczą i klasę. Według sondaży, prowadzonych przez media litewskie, galeria stale plasuje się na górnych pozycjach wśród najlepszych placówek tego typu na Litwie. Recenzje i informacje o wystawach spotkamy w czołowych czasopismach litewskich. Geografia prezentowanych artystów zatacza coraz szersze kręgi. Pokazywali tu swoje prace m. in. twórcy z Białorusi, Rosji, Szwecji, Niemiec, Francji, Hiszpanii, a nawet z USA, Brazylii czy Australii.
Praca galerii nie zawęża się jedynie do plastyki. Tu wydawany jest kwartalnik „Znad Wilii”, liczący około 200 stron, mają także miejsce promocje książek. Już po raz 16-ty, dzięki staraniom redakcji pisma i galerii odbyły się Międzynarodowe Spotkania Poetyckie „Maj nad Wilią”.
Jednakże priorytetowym zadaniem pozostaje promocja sztuki artystów z Litwy poza jej granicami. Dlatego galeria wiele uwagi poświęca wystawom wyjazdowym. Wielokrotnie pokazywała kolekcję prac współpracujących z nią artystów
w Polsce, a także zorganizowała wystawy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, USA. Wystawy, zrealizowane w wyniku owocnej współpracy z podobnymi placówkami, pozwalają zademonstrować szeroki wachlarz możliwości artystów znad Wilii.
Ważne jest, żeby artyści polskiego pochodzenia, jak też ich koledzy innych narodowości zaistnieli w szerszym kontekście litewskim, jako liczące się środowisko i zwrócili na siebie uwagę. A jeszcze ważniejszym jest fakt, iż owa integracja twórców odbywa się w konkretny, naturalny sposób: bo nic tak nie łagodzi obyczajów jak sztuka, nic tak nie zbliża poszczególnych ludzi oraz narodów. Swój dotychczasowy dorobek i dalszą pracę galeria, jako placówka polska w Wilnie (podobnie jak i kwartalnik o tym samym tytule), postrzega w kontekście najlepszych i konkurencyjnych osiągnięć twórczych na Litwie. I to jest klucz do jej działań.
Wanda Mieczkowska - Litwa, prezes PGA

Adres galerii, oraz adres redakcji kwartalnika „Znad Wilii”: Išganytojo 2/4, LT – 01125 Vilnius, tel./fax 03705-2123020,e-mail:galeria_zw@centras.lt,kwartalnik@centras.lt,www.galeriaznadwilii.com

ZADANIE ZREALIZOWANE PRZY WSPARCIU FINANSOWYM:
- SAMORZAD WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
- SENAT RP BIURO POLONIJNE
- POWIAT SZCZYCIENSKI

ORGANIZACJA i WSPÓŁORGANIZACJA:
-WSPÓLNOTA POLSKA
- TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MUZEUM W SZCZYTNIE
- MUZEUM WARMII I MAZUR

Kalendarium

« poniedziałek, 11 grudnia 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 11 Grudnia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: