GODZINY NIEPOKOJU

2015-04-01 09:32:14 (ost. akt: 2015-04-01 09:33:53)

Muzeum Mazurskie w Szczytnie, od 2 X 2009 r. do listopada 2009

W 2009 roku minęła kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. To tragiczne wydarzenie na trwale wywarło swoje piętno w świadomości społeczeństwa polskiego. Uczczeniem tragicznej karty w dziejach ludzkości, jaką była wybuch II wojny światowej będzie wystawa „Godziny niepokoju”.
Na wystawie prezentowane były obrazy polskiej artystki Ewy Konopki na stale od 17 lat mieszkającej we Włoszech. Prace powstały ku czci jej dziadka kapitana Zygmunta Konopki, żołnierza kampanii wrześniowej-dowódcy kompanii zwiadu 13 p.p. Armii ”Modlin”, oficera ZWZ, AK. Działalność kapitana Konopki ukazuje złożoność polskiej rzeczywistości okresu II wojny Światowej i tragizm żołnierzy AK w powojennej Polsce. W jego biografii splatają się losy wielu patriotów, prześladowanych w PRL-u, których jedyną „zbrodnią”, jaką w życiu popełnili była miłość do ojczyzny i umiłowanie wolności. Tym patriotyzmem przesiąknięta została Ewa Konopka, za której edukację odpowiadał jej dziadek.
Wystawę uzupełniły fotogramy z kampanii wrześniowej wykonane przez żołnierzy niemieckich. Ta część wystawy przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej w Olsztynie.
Część wystawy przygotowana przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej-Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Olsztynie-prezentuje na 15 planszach obrazy Września’39 roku w obiektywie niemieckich fotografów wojennych. Ukazuje następstwa ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, dramat ludności cywilnej, ogrom zniszczeń polskich miast i wsi. Jednocześnie ekspozycja zwraca uwagę na zaciętość polskiej obrony i bohaterstwo żołnierzy, którzy choć wtedy musieli ulec przygniatającej sile i bezwzględności agresora to przecież nie poddali się i walczyli dalej.
Patronat honorowy:
Ministerstwo Obrony Narodowej, Piotr Sosnkowski syn Naczelnego Wodza Polskich Sił
Zbrojnych Gen. Kazimierza Sosnkowskiego, poseł Adam Krzyśków, poseł Janusz Cichoń
O artystce:
Ewa Barbara Konopka autorka obrazów ,urodzona w 1971 roku w Mławie, to była modelka Model Management w Bolonii. Absolwentka Wydziału Upowszechniania Kultury i Sztuki, Wydziału Psychologii, Universita Degli Studi Di Bologna. Stylistka, absolwentka elitarnego Instytutu Mody Burgo w Mediolanie. Autorka awangardowej kolekcja dla Marielli Burani za którą została wyróżniona na tegorocznej edycji Future w Poznaniu. Od kilku lat para się sztuką. Uczennica prof. Angeliny Grandi z Bolońskiej Katedry Sztuk Pięknych, jednej z najbardziej docenianych artystów włoskich II połowy XX wieku. Tendencje i kierunek, w którym podąża w swojej twórczości to pogranicze figuratywizmu nowoczesnego i metafizyki, fascynuje się interpretacjami ruchu w sztuce. Jej prace przesiąknięte są „niesamowitą wrażliwością i potężnymi pokładami uczuć”.

Kalendarium

« wtorek, 30 listopada 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 30 Listopada
  • Kwartalnik IV/2021
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich