Wieczory zamkowe - cykl "Cymelia"

2015-03-30 10:02:16 (ost. akt: 2015-05-13 09:01:05)

Mapa archeologiczna powiatu Olsztyn L. Fromma i W. Steffela - dr Mirosław Hoffmann. Koncert kameralny - zespół „Pro Musica Antiqua”.

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajdują się dwa egzemplarze unikalnej mapy zatytułowanej Kreiskarte Stadt- und Landkreis Allenstein. Jeden egzemplarz, znajdujący się w Archiwum Map Działu Archeologii, pozyskano w 1970 roku. Drugi, znacznie lepiej zachowany, ofiarowany został w 1998 do Działu Historii przez p. Czesława Hermana. Mapa opracowana i wydana została przez rektora W. Steffela z Barczewa, natomiast treścią archeologiczną opatrzył ją społeczny opiekun zabytków archeologicznych na Kreis Allenstein – Leonhard Fromm. Mapę wydrukowano w Zakładzie Kartograficznym Heinricha Kahle i Friedricha Kirchnera w Erfurcie. Ukazała się w czerwcu 1941 roku nakładem księgarni Hermanna Reinshagena, która znajdowała się w Olsztynie, przy ówczesnej Hindenburg Strasse 19. Mapę przygotowano w formie składanki wklejonej w okładkę z miękkiego, jasnozielonego kartonu o wymiarach 12 x 18 cm. Nie jest to zatem mapa ścienna, jak inne szkolne mapy archeologiczne, które opublikowano dla niektórych innych powiatów Prus Wschodnich, np. ełckiego, mrągowskiego, reszelskiego i szczycieńskiego. Przygotowana została w skali 1:100 000, stąd jej nieduży format 56,8 x 50 cm, wliczając w to marginesy o szerokości 1,8 i 1,5 cm. W prawym, dolnym narożniku znajduje się legenda, która zawiera niepełny tytuł mapy (Kreis Allenstein), podziałki liczbową i liniową oraz 32 symbole i elementy graficzne. Dzięki zastosowaniu kilku odcieni zieleni i brązu, oddających różne przedziały wysokości obszarów nizinnych i wysoczyznowych, mapa bardzo plastycznie odzwierciedla hipsografię terenu. Główną jej wartość źródłową stanowi jednak dokładne oznaczenie lokalizacji stanowisk archeologicznych, których odnotowano aż 141. W większości zostały one odkryte przez Leonharda Fromma, założyciela i pierwszego kierownika olsztyńskiego Muzeum. Niezależnie od piktogramów oznaczających stanowiska archeologiczne, mapa jest również nośnikiem innych danych, istotnych zwłaszcza dla historyków. I tak np. trzema rodzajami znaków wyróżniono wsie kościelne, szkolne oraz małe miejscowości bez szkół. Również trzema oznaczeniami zróżnicowano lasy iglaste, liściaste i mieszane, natomiast specjalnym, nieuwzględnionym w legendzie piktogramem oznaczono pomnik przyrody – tysiącletni cis w kompleksie leśnym na zachód od Leszna. Mapa zawiera jednak szereg nieścisłości, np. pominięto kilkanaście stanowisk archeologicznych o znanym położeniu. Autorzy mapy nie uniknęli też błędów w określaniu chronologii i funkcji punktów osadniczych. Niezależnie od zasygnalizowanych tu tylko uchybień, których jest więcej, nie ulega wątpliwości, że Kreiskarte Stadt- und Landkreis Allenstein jest bardzo cennym źródłem, dzięki któremu zweryfikowano w terenie bardzo wiele obiektów archeologicznych.

15 maja 2005 r. - zamek olsztyński.


Kalendarium

« poniedziałek, 4 lipca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 4 Lipca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich