Wieczory zamkowe - cykl "Cymelia"

2015-03-30 09:57:54 (ost. akt: 2015-04-20 13:11:59)

Kolońska edycja „Polonii” Marcina Kromera jako historyczna kreacja obrazu XVI-wiecznej Rzeczypospolitej - mgr Paweł Błażewicz. Koncert kameralny - zespół „Pro Musica Antiqua”.

Habent sua fata libelli…
(Książki mają własną historię…)
W cyklu zamkowych spotkań przybliżymy historię dzieła Polonia… Marcina Kromera, wydanego w kolońskiej oficynie Birkenmanna w roku 1589. Z inicjatywą powstania tej książki wyszedł dwór królewski. Miała być odpowiedzią świata nauki na społeczne zapotrzebowanie poznania historii Rzeczypospolitej, ubraną w nowoczesną humanistyczną formę, a zarazem prezentującą oficjalny kierunek polityki królewskiej. Zadanie napisania takiej pracy powierzono jednemu z najznamienitszych Polaków XVI wieku, Marcinowi Kromerowi. Kromer postanowił dać pełny obraz Polski ostatnich Jagiellonów i pierwszych królów elekcyjnych. Za podstawę potraktował własną twórczość dziejopisarską, którą uzupełnił o pisma współczesnych mu twórców. Powstał zbiór zawierający dwanaście dzieł historycznych, wyposażony dodatkowo w dwie mapy. Opisywał dzieje Polski od czasów legendarnych po wydarzenia, których echa nie przebrzmiały jeszcze w społeczeństwie. Charakteryzował wielki nieznany kraj na wschodzie Europy - Rzeczpospolitą pod względem geograficznym, społecznym, ustrojowym i kulturalnym. Jak doszło do powstania tej książki, pisma jakich pisarzy znalazły się w zbiorze, jakie kłopoty wydawnicze spotkały twórców, jak Kromer wywiązał się z postawionego zadania, czy obraz stworzony przez dziejopisa wpłynął na postrzeganie Rzeczypospolitej przez obcokrajowców oraz czy naprawdę istniał kraj przedstawiony przez Kromera? Oto pytania, na które postaramy się znaleźć odpowiedź.

17 kwietnia 2005 r. - zamek olsztyński.

Kalendarium

« poniedziałek, 5 grudnia 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 5 Grudnia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich