Wieczory zamkowe - cykl "Cymelia"

2015-03-30 09:45:56 (ost. akt: 2015-03-30 09:47:51)

Akwaforta Neuendorffa z 1915 roku – przyczynek do dziejów archeologii - dr Mirosław Hoffmann. Koncert kameralny - zespół „Pro Musica Antiqua”.

Paul von Hindenburg jest postacią powszechnie znaną.Kim był natomiast Hans Kurt Hess von Wichdorff?Co łączyło tych dwóch mężczyzn? Odpowiedzi na te pytania zawarte są częściowo na obrazie Neuendorffa, który znajduje się w zbiorach olsztyńskiego muzeum.Pierwotnie obraz ten był jednym z elementów archeologicznej ekspozycji w Vaterländische Gedenkhalleder Feste Boyen w Lecu, czyli obecnym Giżycku. W lecie 1917 roku zbiory eksponowane na tej wystawie przeniesione zostały z twierdzy Boyen do nowej siedziby muzeum, która mieściła się w budynku dawnej masztalni zamku giżyckiego.Wystawa, nazywana Busse-Sammlung(pułkownik Hans Busse był dowódcą twierdzy Boyen) zawierała przede wszystkim eksponaty związane z zachodniobałtyjskim cmentarzyskiem z I-IV w. n.e. w Bogaczewie-Kuli, które badane było podczas I wojny światowej na rozkaz pułkownika Hansa Busse przez Hansa Kurta Hessa von Wichdorffa, geologa wojennego twierdzy Boyen. Ściany pomieszczenia mieszczącego Busse-Sammlungozdobione były freskami, stanowiącymi odwzorowanie wątków ornamentacyjnych zaczerpniętych z popielnic i innych zabytków odkrytych na cmentarzysku. Ponadto na ekspozycji wystawione były m.in.: plan cmentarzyska z lokalizacją poszczególnych grobów, obrazy przedstawiające „model germańskiego wojownika z I-IV w. n.e.” i scenę pochówku w obrządku ciałopalnym oraz wspomnianą akwafortę Neuendorffa. Obraz ten przedstawia marszałka Paula von Hindenburga wizytującego badania archeologiczne w Bogaczewie-Kuli. Oprócz marszałka Neuendorff uwiecznił dwóch żołnierzy pracujących przy wykopaliskach oraz von Wichdorffa notującego spostrzeżenia w dzienniku badań.Poniżej obrazu znajduje się napisana ołówkiem przez marszałka sentencja:Beim Anblick hochstehender, altgermanischer Kultur müssen wir uns aufs Neue darüber klar werden, dass wir nur dann Deutsche bleiben können, wenn wir unser Schwert stets Scharf und unsere Jugend stets wehrhaft zu erhalten wissen.H.[aupt] Qu.[artier] Ost. 14.1. 1916. von Hindenburg“Zdanie to przetłumaczyć można następująco:Patrząc na wysoko rozwiniętą kulturę starogermańską musimy sobie na nowo uświadomić, że Niemcami możemy pozostać tylko wtedy, gdy potrafimy utrzymać nasz miecz zawsze ostry i naszą młodzież zawsze gotową do obrony. Obraz Neuendorffa, a zwłaszcza sentencja von Hindenburga miały – podobnie jak prowadzone wyłącznie siłami wojskowymi wykopaliska w Bogaczewie-Kuli – wyraźnie propagandowy charakter. Świadczy o tym fakt, że - niezależnie od jednoznacznej wymowy sentencji marszałka - zachodniobałtyjską nekropolę w Bogaczewie-Kuli uznano, wbrew odkrytym źródłom archeologicznym, za germańskie cmentarzysko gockie.

24 październik 2004 r. - zamek olsztyński.

Kalendarium

« niedziela, 2 kwietnia 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 2 Kwietnia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich