Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.
W zbiorach Domu „Gazety Olsztyńskiej” znajduje się zespół pamiątek pochodzących z obozu jenieckiego Stalag IA Stablack. Był to jeden z największych obozów znajdujących się na terenie Prus Wschodnich. Założony został we wrześniu 1939 roku, na terenie dawnego poligonu wojskowego we wsiach Stabławki i Kamińsk. Jego zasięg sięgał również terenów obecnego obwodu kaliningradzkiego.
Więźniami owego obozu byli podoficerowie i szeregowcy wojsk lądowych. Przebywali w nim m.in. Brytyjczycy, Francuzi, Włosi oraz Polacy. Funkcjonował on do początku 1945 roku, czyli do czasu wkroczenia armii radzieckiej na tereny Prus.
Jednym z obiektów pochodzących z tego obozu są specjalnie drukowane talony Kriegsgefangenen Lagergeld, potocznie zwane lagermarkami. Zgodnie z postanowieniami konwencji genewskiej z 27 lipca 1929 roku, Niemcy zobowiązani byli do wypłacania wynagrodzeń jeńcom za wykonaną przez nich pracę. W tym celu Wehrmacht wydawał specjalnie drukowane talony. Przeznaczone były do obrotu wewnątrz obozu, głównie w kantynach obozowych. Jeńcy mogli nabywać w nich żywność lub przedmioty codziennego użytku.