Potencjał zamku lidzbarskiego w kontekście listy UNESCO i pomników historii oraz wyzwań remontowych i konserwatorskich

2014-11-06 00:00:00 (ost. akt: 2015-09-21 11:08:29)

7 listopada 2014 r., piątek, godz. 11.00, Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.

Potencjał zamku lidzbarskiego w kontekście listy UNESCO i pomników historii oraz wyzwań remontowych i konserwatorskich
Realizacja projektu lidzbarskiego to nie tylko szeroko zakrojony program działań rewitalizacyjnych oraz remontowo-konserwatorskich, ale także okazja do debaty na temat sposobów zabezpieczenia bezcennego zabytku, jakim jest zamek w Lidzbarku Warmińskim. Okazją do dyskusji o możliwości umieszczenia zamku na listach Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Pomników Historii była konferencja „Zamki dawnego państwa krzyżackiego w Prusach a listy Światowego Dziedzictwa UNESCO i Pomników Historii”.
Konferencję zorganizowało Muzeum Warmii i Mazur z udziałem samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Celem było ukazanie roli i wyjątkowości sieci zamków gotyckich na terenie dawnego państwa zakonnego w Prusach oraz zastanowienie się nad możliwościami ich ochrony i popularyzacji.
Organizatorzy poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czy gotyckie zamki w dawnych Prusach – jako cała sieć i najdonioślejszy symbol państwa zakonnego – spełniają wymogi Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie spotkania można było dowiedzieć się, które z zamków warmińskich zasługują na wpisanie na listę Pomników Historii i jakie warunki muszą być spełnione, żeby tak się stało.

Konferencja odbyła się w Wielkim Refektarzu zamku w Lidzbarku Warmińskim w 7 listopada 2014 roku. Otworzyło ją wystąpienie Jacka Protasa – marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Słowo wprowadzenia wygłosiła Elżbieta Jelińska – dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.
W czasie konferencji referaty wygłosili:
- dr hab. Jan Gancewski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), Zespół zamków podstawą struktury państwa zakonu krzyżackiego w Prusach; wystąpieniu towarzyszyła prezentacja wizualizacji rekonstrukcji zamków państwa zakonnego autorstwa Mirosława Garnca;
- dr Wojciech Wółkowski (Politechnika Warszawska), Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim a zamki dawnego państwa zakonnego, obiekt typowy czy wyjątkowy?
- dr hab. Christofer Herrmann (Uniwersytet Gdański), Które zamki państwa krzyżackiego spełniają kryteria światowej listy dziedzictwa UNESCO?
- Andrzej Rzempołuch (Muzeum Warmii i Mazur), Zamki w Lidzbarku Warmińskim i w Olsztynie – pomniki historii architektury polskiej;
- dr inż. Katarzyna Piotrowska (Narodowy Instytut Dziedzictwa), Pomniki historii i dobra światowego dziedzictwa - miejsca o szczególnej wartości. Kryteria wyboru i wymogi dotyczące ochrony i konserwacji.




Kalendarium

« piątek, 26 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 26 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: