W tym roku mija pięćdziesiąta rocznica ukazania się pierwszego tomu z serii przygód Pana Samochodzika oraz dwudziesta rocznica śmierci twórcy tej kultowej postaci, czyli Zbigniewa Nienackiego. Postanowiliśmy przygotować letni cykl poświęcony poszukiwaczowi skarbów, detektywowi i jak sam o sobie mówił, muzealnikowi. Sięgnęliśmy do naszych zasobów by pokazać, że Muzeum stanowi wspaniałe miejsce dla miłośników historii.
Dziś kończymy nasz cykl poświęcony powieściom o przygodach Pana Samochodzika.W czwartek, 2 października, zapraszamy do olsztyńskiego zamku na spotkanie z cyklu Olsztyński Wehikuł Czasu, tym razem poświęcone postaci legendarnego muzealnika-detektywa. Na koniec naszych spotkań postanowiliśmy zaprezentować w pliku PDF przygodę Pana Samochodzika opisaną przez Dominika Krasowkiego z ilustracjami Krzysztofa Ziomeckiego. Była to zbiorowa praca domowa obu panów przygotowana na zajęcia z języka polskiego.
W galerii można zobaczyć karykatury Zbigniewa Nienackiego, jego notatki do powieści "Pozwolenie na przywóz lwa", czy autorski skorowidz osób występujących w "Dagome Iudex".
Tradycyjnie listy, to bardzo osobiste wyznania czytelników (głównie czytelniczek). Ilona odpowiedziała na apel wydawcy, żeby pisać do autora "jeśli ma się powód do radości". "A ja mam - właśnie po raz kolejny odkryłam Pana Samochodzika" - pisze Ilona. Ulka z Opola rezolutnie ściska dłoń Szarej Sowy, czyli pana Tomasza. Opisuje także jak wydała kolonijne kieszonkowe na zakup książki. Ulka wyznaje, że lubi kolor czerwony, róże, zespół Scorpions, solistę Dona Johnsona (aktor z serialu Miami Vice), wokalistkę Urszulę Kasprzak, a najlepszymi filmami są "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" i... (to naprawdę wyjątkowa kobieta!) "Działą Nawarony". Marzena z Poznania wysłała Nienackiemu próbkę swojej poezji.
sm
Na tropach Pana Samochodzika - Listy i pomysły czytelników




Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (26) »
Pobierz PDF