Na tropach Pana Samochodzika - Niewidzialni

2014-09-24 00:00:00

W tym roku mija pięćdziesiąta rocznica ukazania się pierwszego tomu z serii przygód Pana Samochodzika oraz dwudziesta rocznica śmierci twórcy tej kultowej postaci, czyli Zbigniewa Nienackiego. Postanowiliśmy przygotować letni cykl poświęcony poszukiwaczowi skarbów, detektywowi i jak sam o sobie mówił, muzealnikowi. Sięgnęliśmy do naszych zasobów by pokazać, że Muzeum stanowi wspaniałe miejsce dla miłośników historii.

Na tropach Pana Samochodzika - Niewidzialni

 Pierwsze wydanie "Pan Samochodzik i Niewidzialni" ukazało się w 1977 roku nakładem Wydawnictwa "Pojezierze". W tym tomie, pan Tomasz, muzealny detektyw, walczy z szajką usiłującą zdobyć i wywieźć za granicę cenne dokumenty związane ze sławnymi osobami. Akcja tej części rozgrywa się na Mazurach, między innymi w Puszczy Piskiej, w Wojnowie, na Jeziorze Śniardwy, w Morągu.

Dziś wybraliśmy dla Państwa 42. numer "Poczty Królewieckiej" z 1720 roku. W pliku PDF można tradycyjnie obejrzeć fragment maszynopisu powieści. Zamieściliśmy także dwa listy od czytelników. Janusz pisze, że jest w sytuacji Kędziorka, powieściowego amanta panny Moniki, współpracownicy Pana Samochodzika. Jest pewna ładna dziewczyna i Janusz i... "chyba pan rozumie że chciałbym ją mieć, ale w klasie jest taki cwaniak i przystojniak i on ją podrywa" (oryginalna pisownia ucznia siódmej klasy). Czytelnik prosi pisarza o radę. Cóż, chyba pozostała mu lektura pozostałych powieści Zbigniewa Nienackiego. W liście od Anny ze Sławoborza można przeczytać pochwały, o jej wyjazdach tropem Pana Samochodzika, bo Nienacki potrafił skutecznie zarażać pasją poznawania historii, szacunkiem do natury i chęcią podróżowania.

sm





Pobierz PDF

Kalendarium

« czwartek, 25 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 25 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: