Muzeum w Gazecie

2014-06-26 00:00:00

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie

Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” to coroczne wydarzenie muzyczne odbywające się w Olsztynie od 1974 roku (pierwsza edycja festiwalu poezji śpiewanej miała miejsce w dniach 6-10 sierpnia w Olsztynie, Nidzicy i Lidzbarku Warmińskim). Impreza ma formę konkursu młodych wykonawców, połączonego z występami zaproszonych, uznanych już artystów. Głównym celem wydarzenia jest edukacja artystyczna młodzieży, promocja różnorodnych form twórczości poetyckiej i ich związków z muzyką, inspiracja młodych talentów do poszukiwań artystycznych, rozwijanie umiejętności młodych wykonawców. Koncerty odbywają się zwyczajowo na przełomie czerwca i lipca, a ich organizatorem obecnie jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Prezentowane poniżej fotografie, wykonane przez Ryszarda Czerniewskiego, dokumentują IV edycję Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję", które odbyły się w dniach 26-31 lipca 1977 roku. Z przyczyn finansowych, koncerty odbyły się jedynie w Olsztynie. Pogoda sprawiła, że trzy pierwsze koncerty odbyły się w olsztyńskiej Filharmonii. Nowością w tej edycji były dziesięciodniowe poetycko – muzyczne warsztaty przygotowujące do konkursu. Uczestniczyli w nich twórcy piosenki poetyckiej oraz instruktorzy ośrodków kultury z całej Polski. Konkurs wygrała olsztyńska grupa Niebo. Po raz pierwszy cenzura ingerowała w program imprezy (występ Jacka Kleyffa). Plakatowy świerszcz, autorstwa Wiesława Wojczulanisa, został uznany za znak Spotkań Zamkowych i towarzyszył imprezie do 1981 r. Relacje z wydarzenia ukazały się w miesięczniku Warmia i Mazury.

 



Kalendarium

« wtorek, 7 maja 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 7 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: