W marcu 2014 r. Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciła się o pięć ksiąg z Klasztoru Staroobrzędowców w Wojnowie. Kupione zostały dzięki umowie o współorganizacji przy realizacji „Zadań o charakterze regionalnym – Pokrycie kosztów zakupu starocerkiewnych ksiąg z Klasztoru starobrzędowców w Wojnowie”, sfinansowanej przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Wydawnictwa te uzupełniają kolekcję ksiąg cyrylickich.
Wśród nowo nabytych ksiąg na szczególną uwagę zasługują: rękopis z początku XX w. pt.: ”Pravilo kelejnoe” (Reguła modlitewna w klasztorze) oraz stary druk z 1798 r. pt.: „Svatcy s`troparami i kondakami” (Kalendarium z troparami i kondakami), który posiada m.in. pieczęcie proweniencyjne przełożonej klasztoru Heleny Dikopolskiej.
Dzieje mazurskich staroobrzędowców są ściśle powiązane z klasztorem wojnowskim. Jego początki datują się od 1836 r., kiedy to Ławrientij Rastropin założył małą pustelnię. W 1847 r. przekształcono ją w klasztor. W latach 1852-1867 funkcję ihumena sprawował Piotr Iwanowicz Ledniew, zwany Pawłem Pruskim. Za jego czasów monaster rozbudowano. Stał się on także ważnym ośrodkiem życia duchowego, oddziaływującym nie tylko na współwyznawców na Mazurach, ale i daleko poza granicami Prus.
Po upadku klasztoru męskiego powstał pod koniec XIX w. klasztor żeński . Za czasów przeoryszy Heleny Dikopolskiej (1862-1943) klasztor rozwijał się bardzo prężnie. Zakonnice obok praktyk religijnych i ciężkiej pracy na roli, uczyły dzieci czytać i prowadziły działalność opiekuńczą.
Klasztor przetrwał kolejne zawieruchy wojenne. W 2006 r. zmarła ostatnia zakonnica.
Obecnie właścicielem i opiekunem klasztoru, który został przekształcony w prywatne muzeum, jest Tomasz Ludwikowski.
Zakupione księgi zostały zdigitalizowane w ramach współpracy Biblioteki Muzeum Warmii i Mazur z Biblioteką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i są dostępne na stronie internetowej Biblioteki Cyfrowej.
Powstanie kolekcji ksiąg z Wojnowa pozwoliło zapoznać się z cennym dziedzictwem kulturowym zanikającej mniejszości religijnej i uchronić je od rozproszenia i wywiezienia z Polski.
Omawiane księgi były prezentowane podczas Międzynarodowej Nocy Muzeów 17 maja.
