Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.
Bernhard Schmid (1872-1947)
Pracownicy Biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie podczas prac związanych z wprowadzaniem opisów bibliotecznych do systemu MAK znaleźli między innymi własnoręczne zapiski oraz ekslibrisy Bernharda Schmida.
Bernhard Ernst Gustaw Schmid urodził się 26 września 1872 roku w Bernburgu nad Soławą w Saksonii-Anhalt. W 1891 roku zdał maturę w Kołobrzegu i rozpoczął studia budowlane w Wyższej Szkole Technicznej w Berlinie. Po studiach pracował w Koblencji, gdzie zainteresował się postacią Nicolasa Fellensteina - budowniczego Pałacu Wielkich Mistrzów w Malborku w końcu XIV wieku. Bernhard Schmid otrzymał tytuł mistrza budowlanego w 1897 roku i tego samego roku przybył do Malborka. Od 1 stycznia 1903 objął funkcję konserwatora zabytków Prus Wschodnich, a od 1922 roku został głównym konserwatorem. W 1945 roku opuścił Malbork. Uciekając przed wojskami radzieckimi dotarł do miasta Hasum, gdzie 11 lutego 1947 roku zmarł na zapalenie płuc. Jego postać i dorobek jako ostatniego niemieckiego historyka sztuki i konserwatora Zamku w Malborku jest bardzo cenny. W ciągu swojej 50-letniej pracy zawodowej zgromadził znaczący księgozbiór prywatny. Między innymi prezentowane pozycje:
- Wappenfibel Kurze Zusammenstellung... Hrsg. Ad. M. Hildebrandt, Frankfurt 1893.- zawierający ekslibris Bernharda Schmida
- Chronik der Teilnahme des Geschleghtes der Burggrafen u. Grafen Zu Dohna am Weltkrieg 1914-1918 – zawierający wpis prowieniencyjny Bernharda Schmida.