Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.
„Ale to już było”. Moda damska
Do kolekcji ubiorów i akcesoriów mody Działu Rzemiosła Artystycznego w 2013 roku trafiło kilkanaście cennych obiektów, w tym sukienki damskie - letnie z końca lat 30. i z lat 50 XX wieku oraz wieczorowe z końca lat 30. i z lat 80. XX wieku. Wszystkie suknie mają rozmiar 34, dzięki czemu nie mogły być już przerabiane, a co najwyżej skracane. To dowodzi jednego – moda na bardzo szczupłe kobiety, to nie współczesny wymysł, co potwierdzają również inne ubiory, czy bielizna kobieca z naszej kolekcji. Cechą wspólną tych sukien jest podkreślanie, czy też uwypuklanie pięknych elementów kobiecego ciała. Widać to w sukniach z lat 50. XX wieku, a szczególnie w sukience z 1953 roku (linia kloszowa-szeroka) na obfitej tiulowej halce z falbanami, którą można porównać do białej pianki utrzymującej na sobie cieniutką kolorową spódnicę.
Christian Dior (1905-1957) w 1950 roku, u progu swojej wielkiej kariery, mówił: „Projektuję ubrania dla kobiet jak kwiaty, z zaokrąglonymi ramionami, pełnymi kobiecymi piersiami i talii mieszczącej się w dłoniach, nad ogromnymi, rozpostartymi spódnicami”.
Style, mody wracają. Projektanci inspirują się dawnymi mistrzami, wyraźnie nawiązując do lat 50. i 60., które od jakiegoś czasu są w modzie. Wyjście na ulicę w jednej z sukien podarowanych w ubiegłym roku do zbiorów Muzeum, byłoby na pewno zauważone, bo to nie tylko modne i uznawane linie, ale także znakomitej klasy materiały.
Te i inne obiekty do obejrzenia na Wystawie Nabytków w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.