W dniach 3-4 marca br odbyło się Międzymuzealne Kolegium Numizmatyczne, w którym wzięła udział Małgorzata Kumorowicz, pracownik Działu Historii Muzeum Warmii i Mazur. Spotkanie przedstawicieli muzeów Polski i Czech zorganizowano w pałacyku Czapskich w Krakowie. W budynku tym mieści się Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, będące oddziałem Muzeum Narodowego.
Zalążkiem zasobów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie stała się unikatowa i bogata, bo licząca prawie 11000 monet i medali, prywatna kolekcja Czapskiego. Emeryk hrabia Hutten-Czapski (1828-1896), członek Towarzystwa Archeologiczno-Numizmatycznego, działalność kolekcjonerską rozpoczął już w młodym wieku, tworząc w rodzinnym majątku w Stańkowie na Białorusi bogaty zbiór starodruków, rycin, obrazów i numizmatów, przechowywanych w specjalnie wybudowanym „skarbczyku”. W związku z zawirowaniami politycznymi w 1895 roku przewiózł zbiory do Krakowa, do zakupionego wcześniej pałacyku, w którym obecnie znajduje się muzeum jego imienia. Pragnieniem hrabiego było udostępnienie kolekcji ogółowi, czego niestety nie doczekał. Realizacją jego marzeń zajęła się żona Elżbieta, której staraniem otwarto w 1901 roku, w wybudowanym obok pawilonie, prywatne Muzeum. W niedługim czasie wraz z odkupionym przez Gminę Miasta pałacykiem oddane zostało ono Muzeum Narodowemu w Krakowie. Kolekcja bezpiecznie przetrwała obie wojny światowe, niemniej po 1945 roku Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego przez kolejne 70 lat nie prezentowało jej zasobów, udostępniając badaczom swoje skarby jedynie na wystawach czasowych. Obecnie jest ona wspaniale wyeksponowana dzięki zrealizowanemu w latach 2009-2013 projektowi „Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie”. Wśród unikatów, w gablotach można zobaczyć denary Bolesława Chrobrego, jedyny zachowany i obecnie dostępny egzemplarz florena Władysława Łokietka czy największą złotą monetę polską – Sto dukatów koronnych Zygmunta III Wazy.
W programie kolegium oprócz prezentacji dotyczących zrealizowanego i prowadzonych projektów, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najcenniejszymi katalogami numizmatycznymi (XVI-XVIII w.) ze zbiorów Muzeum Narodowego. Istotą spotkania było zwiedzanie ekspozycji Pałacyku Czapskich, po której oprowadzili gości opiekunowie poszczególnych zbiorów. W funkcjonującym przy Muzeum Laboratorium analiz i nieniszczących badań obiektów zabytkowych, zaprezentowano część nowoczesnego, zakupionego w ramach projektu sprzętu oraz omówiono jego zastosowanie w badaniach z zakresu numizmatyki. Dodatkowymi atrakcjami było zwiedzenie podziemi Rynku Głównego oraz zapoznanie się z ekspozycją i ze szczególnie cennymi zabytkami ze „skarbca” Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Małgorzata Kumorowicz