Niedzielne pokazy na wystawie nabytków

2014-02-13 00:00:00 (ost. akt: 2015-04-02 10:35:56)

23 marca 2014 r., niedziela, od godz. 11.00, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zamek.

Niedzielne pokazy na wystawie nabytków
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na kolejne prezentacje na Wystawie Nabytków w niedzielę 23.03.2014 r. Przedstawimy pamiątkowe notatki po Paulinie Grodzieńskiej, Barbarze Hulanickiej oraz Władysławie Ogrodzińskim oraz kolekcję broni palnej przekazanej do Muzeum w Szczytnie przez Zygmunta Krzysztofa Jagodzińskiego.


Godz. 11.00
Zapisane w pamiętnikach
Barbara Michalska - starszy kustosz, kierownik Biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciła się w roku 2013 r., o bardzo cenne rękopisy ofiarowane m.in.przez Halinę Dunajewską, Andrzeja Hulanickiego i Jadwigę Ogrodzińską. Od Pani Dunajewskiej otrzymaliśmy rękopis zawierający wspomnienia jej krewnej Pauliny Grodzieńskiej. Była ona siostrzenicą Narcyzy Żmichowskiej (1819-1876) - powieściopisarki i poetki. Napisała je w maju 1918 roku, mając już 81 lat. Podsumowała swoje życie, powracając myślami do dzieci iswojej matki Wiktorii Lewińskiej.
Cenne są również dokumenty rodzinne zawierające album fotograficzny i pamiętniki z lat 1848-1859. Odnajdujemy tu wpisy członków rodziny, wierszNarcyzy Żmichowskiej „Do moich dziewczynek” oraz akwarelki kuzyna Henryka Redla.
Pan Andrzej Hulanicki po swej żonie Barbarze Hulanickiej (1924-2012) przekazał 43 zeszytyzawierające kronikę jej życia z lat 1962-2000. Bruliony zostały na prośbę rodziny zabezpieczone i zaplombowane. Dopiero po dwudziestu latachbędzie można zapoznać się z ich zawartością. Barbara Hulanicka znana była głównie ze swojej pasji tkania gobelinów i dywanów wzorowanych na motywach mazurskich. W Barczewie stworzyła Centrum Tkactwa Warmii i Mazur, gdzie uczyła tej trudnej sztuki. Na wystawie prezentujemy również wiersze z lat 1940-1943, wtedy jeszcze młodziutkiej Basi Sierakowskiej. W jednym z notatników pod datą 11.04.1995 r. czytamy: „Nie nadążam pisać, a potem zapominam, co się działo, a co zresztą czy to ważne? Te moje notatki chyba tylko po to, aby kiedy już będę „babką fotelową” (oby się to nie wydarzyło) usiąść spokojnie (też nie wiadomo czy kiedyś będzie czas na to!) i powspominać jak przechodziło życie właśnie z dnia na dzień”.
Bardzo ważnym źródłem wiedzy na temat Muzeum Warmii i Mazur są przekazane do zbiorów przez Jadwigę Ogrodzińskąkalendarze z lat 1957- 2007 własności Jej męża Władysława Ogrodzińskiego. Jest ich w sumie 57 sztuk. Niezwykle ciekawy jest kalendarz z roku 1970 roku, w którym to powołano Władysława Ogrodzińskiego na stanowiskodyrektoraMuzeumMazurskiego w Olsztynie.Znajdujemy w nim wiele adnotacji związanych z działalnościąinstytucji.
Otrzymane dary w bardzo istotny sposób uzupełnią zbiory Muzeum. Są cennym źródłem poznania historii i kulturynaszego regionu.


Godz. 12.00
Kolekcja wystrzałowa muzeum mazurskiego w szczytnie
Andrzej Symonowicz - adiunkt w Muzeum Mazurskim w Szczytnie, z wykształcenia mgr inż. architektury.
Prezentowany zbiór jest darem warszawskiego kolekcjonera Zygmunta Krzysztofa Jagodzińskiego. W skład kolekcji wchodzą dwa zabytkowe pistolety i jeden rewolwer oraz inne przedmioty towarzyszące broni palnej.
Dwa z pistoletów to broń ładowana odprzodowo. Pierwszy to pochodzący z około 1790 roku popularny w epoce napoleońskiej pistolet skałkowy przerobiony później na kapiszonowy. Drugi to dwulufowy, niewielki pistolet kapiszonowy z cywilnej serii tak zwanych podróżnych. Szczególnym okazem broni palnej jest opatentowany w roku 1858 francuski rewolwer wojskowy Lefauchet oparty na nowym systemie odpalenia, to jest naboju scalonego, tak zwanego sztyftowego. Kolekcję uzupełniają dwie ładownice blaszane oraz jedna skórzana, przeznaczona na tak zwane patrony oraz dwie eleganckie prochownice. Jedna mosiężna, a druga wykonana z rogu muflona. Wszystko z przełomu wieków XIX – XX.Prochownice takie posiadają u wylotu rodzaj dozownika pozwalający szybko odmierzyć niezbędną ilość prochu strzeleckiego.
W prezentowanej kolekcji pokazujemy także szczypce do odlewania kul (pocisków) do nabojów myśliwskich. Część łowiecką uzupełnia indywidualna, niepowtarzalna kaseta łowczego, wykonana z drewna oraz szyld – odznaka leśniczego z przełomu wieków. Ponadto prezentujemy elegancką tabakierę wykonaną z rogu bawolego. Nieodzowną w wyposażeniu prawdziwego mężczyzny tamtych lat.


Wstęp na prelekcje na podstawie bezpłatnej wejściówki pobranej z kasy muzeum.

Kalendarium

« środa, 4 października 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 4 Października
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich