Niedzielne pokazy na wystawie nabytków

2014-02-13 00:00:00 (ost. akt: 2015-04-02 09:25:13)

9 marca 2014 r., niedziela, od godz. 11.00, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zamek.

Niedzielne pokazy na wystawie nabytków
Godz. 11.00
Medale Mennicy Państwowej z kolekcji Andrzeja Barzyka
Małgorzata Kumorowicz, ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku Konserwatorstwo i Muzealnictwo ze specjalnością muzealnictwo.
W Muzeum Warmii i Mazur pracownik Działu Historii zajmujący się zbiorami numizmatycznymi,sfragistycznymi i falerystycznymi.
W 2013 roku Gabinet Numizmatyczny Działu Historii wzbogacił się o dosyć sporą kolekcję medali polskich i czechosłowackich. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje cykl wybijany przez Mennicę Państwową w latach 70-tych XX wieku, poświęcony znanym postaciom LWP. Na niewielkich płaszczyznach przedstawiono modelowane kontrastowo poprzez zestawienie dużych gładkich powierzchni i drobnych faktur sylwetki znanych generałów z okresu PRL. Są wśród nich między innymiwizerunki Aleksandra Zawadzkiego, Konstantego Rokossowskiego oraz Karola Świerczewskiego. Plastykę czechosłowacką reprezentują medale poświęcone rozwojowi regionów i miast o ciekawej emblematyce socjalistycznej. Dodatkowo zbiory powiększyły się o przekazywane co roku przez NBP monety kolekcjonerskie i obiegowe oraz mini kolekcję orzełków i odznak wojskowych.


Godz. 12.00
Ryszard Czerniewski – fotografia reportażowa
Elżbieta Tomczonek – kierownik Działu Archiwum MWiM

W ubiegłym roku zbiory Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciły się o negatywy zdjęć autorstwa Ryszarda Czerniewskiego. Cały zespół liczy obecnie około 24 tysięcy prac wykonanych w latach 1959-1993. Są to głównie fotografie czarno-białe. Całość przechowywana jest w Archiwum Muzeum Warmii i Mazur. Zespół ten, ze względu na zawartość tematyczną jest dzisiaj ogromnie cenny. Ukazuje obraz regionu Warmii i Mazur w okresie powojennym oraz rozwój tutejszej infrastruktury. Profil tematyczny zawartości został ukształtowany poprzez pracę zawodową autora, dzięki której mógł uczestniczyć w wielu wydarzeniach o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym.

Autor zdjęć urodził się w 1931 roku w Wilnie. Do Olsztyna przybył w 1951. Już w dzieciństwie zapisał się do kółka fotograficznego, gdzie poznawał tajniki niezbędne do swobodnego uprawiania swojego hobby. Po kilku latach amatorskiego fotografowania, z operowania kamerą uczynił swój zawód. W 1959 roku rozpoczął pracę w ówczesnym „Głosie Olsztyńskim”, najpierw jako laborant, a potem jako fotoreporter. W „Gazecie Olsztyńskiej” pracował do 1990 roku. Niewątpliwie wyrazem uznania za jego fotoreporterskie osiągnięcia jest wiele nagród i wyróżnień otrzymanych na licznych wystawach i konkursach m.in.: dwie nagrody Word Press Photo.

Na fotografiach prezentowanych na wystawie zostały utrwalone zjawiska i przedmioty charakterystyczne dla okresu PRL-u, takie jak czyny społeczne, pochody pierwszomajowe, wydarzenia o charakterze kulturalno-rozrywkowym, święta kościelne oraz różnego rodzaju manifestacje. W zespole tym znajdujemy zdjęcia dotyczące Olsztyna, Świętej Lipki, Stoczka Klasztornego, Lidzbarka Warmińskiego, Olsztynka i wielu innych miast i miasteczek z naszego regionu. Wśród tych zdjęć często rejestrowane są twarze osób związanych z ówczesnym życiem kulturalnym, naukowym i społecznym Olsztyna.

Kalendarium

« poniedziałek, 5 czerwca 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 5 Czerwca
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich