Niedzielne pokazy na wystawie nabytków

2014-02-13 00:00:00 (ost. akt: 2015-04-02 09:18:02)

16 lutego 2014 r., niedziela, od godz. 11.00, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zamek.

Niedzielne pokazy na wystawie nabytków
Podczas najbliższych, Niedzielnych pokazów na wystawie nabytków16.02.2014 r. usłyszymy dwa wykłady. Jeden zostanie poświęcony zabytkom działu archeologii, drugi natomiast obiektom pozyskanym przez Muzeum Przyrody.
Godz. 11.00 - Kacper Martyka - "Szczęśliwa trzynastka" albo co ucieszyło archeologów w roku ubiegłym?
Wydawało się, że rok 2013 minie dla archeologów raczej spokojnie, gdyż w ubiegłych latach do Muzeum w Olsztynie trafiły aż cztery (!) duże depozyty srebrnych monet i ozdób. Były więc racjonalne podstawy, by w roku minionym nie nastawiać się na fenomenalne znaleziska. Nadto przysłowiowa „13-tka” nie wróżyła niczego niezwykłego. Jednak znalazło się wiele odkryć zasługujących na szczególe wyróżnienie:
- Skarb monet srebrnych z okresu wpływów rzymskich (ok. II-III w. n. e.) znaleziony przez członków Stowarzyszenie Badaczy Historii Deutsch Eylau „Ylavia”. Jest to kolejne już odkrycie skarbów z pojezierza Iławskiego, poświadczające wyjątkową rolę tej krainy w przeszłości.
- Dwa groty włóczni i dwa noże bojowe z okresu wędrówek ludów (ok. V w. n. e.) znalezione przez Pana Tomasza Zajączkowskiego. Znalezisko to, charakterystyczne dla cmentarzysk kręgu sambijsko- natangijskiego, burzy dotychczasowe przekonanie archeologów, iż okolice Dobrego Miasta w okresie migracji były niezamieszkane.
- Dwie niezwykłe ostrogi z wczesnego średniowiecza. Pierwsza znaleziona przez Romana Grabowskiego pochodzi z początkowych faz wczesnego średniowiecza (VII – VIII w. n.e.) i jest niepowtarzalną w skali Europy. Druga znaleziona przez Mariusza Rusinka w okolicach Bartoszyc, jest czwartą tego typu ostrogą w północno – wschodniej Polsce.Jej wykonany z brązu kolec pozwala wiązać ją ze skandynawskim kręgiem kulturowym środkowych faz wczesnego średniowiecza (IX-XIw.).

Godz. 12.00 – Marian Szymkiewicz – Paw indyjski (Pavo cristatus)
Samiec pawia zaliczany jest do najbardziej oryginalnych ptaków świata. Ojczyzną tego gatunku jest dżungla i tereny zakrzewione Indii i Cejlonu (Sri Lanki), skąd został rozprzestrzeniony na cały świat. Ptak ten hodowany jest w parkach, ogrodach zoologicznych i ośrodkach hodowli ptaków ozdobnych. Również w Polsce, w tym także na Warmii i Mazurach, jest wielką ozdobą i największym mieszkańcem coraz liczniejszych hodowli drobiu ozdobnego.
W okresie godowym tokujący przed samicami kogut pawia rozkłada ogromny, wielobarwny wachlarz, który powszechnie mylnie brany jest za ogon. W rzeczywistości są to potężnie rozrośnięte i wydłużone pióra tzw. pokryw nadogonowych. Złożone wyglądem przypominają długi tren. Właściwy ogon z przodu jest niewidoczny i od tyłu podtrzymuje barwny wachlarz. Każde z silnie wydłużonych piór wachlarza posiada kilka barwnych plam, tzw. pawich ok. Im jest ich więcej, tym samiec ma większe szanse na pozyskanie samicy. Samiec pawia żyje okresowo z kilkoma samicami.
Prezentowany okaz pochodzi z hodowli prywatnej z okolic Ostródy.

Wstęp na prelekcje na podstawie bezpłatnej wejściówki pobranej z kasy muzeum.Kalendarium

« piątek, 29 września 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 29 Września
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich