Wyniki plebiscytu na najciekawszy obiekt z wystawy nabytków Muzeum Warmii i Mazur.
W czasie Wystawy Nabytków w niedzielę 09.02.2014 r. odbył się wśród zwiedzających plebiscyt na najciekawszy obiekt z wystawy. Największą popularnością cieszył się Paw - najnowszy nabytek Muzeum Przyrody w Olsztynie – oddziału Muzeum Warmii i Mazur.
Paw indyjski (Pavo cristatus)
Samiec pawia zaliczany jest do najbardziej oryginalnych ptaków świata. Ojczyzną tego gatunku jest dżungla i tereny zakrzewione Indii i Cejlonu (Sri Lanki), skąd został rozprzestrzeniony na cały świat. Ptak ten hodowany jest w parkach, ogrodach zoologicznych i ośrodkach hodowli ptaków ozdobnych. Również w Polsce, w tym także na Warmii i Mazurach, jest wielką ozdobą i największym mieszkańcem coraz liczniejszych hodowli drobiu ozdobnego.
W okresie godowym tokujący przed samicami kogut pawia rozkłada ogromny, wielobarwny wachlarz, który powszechnie mylnie brany jest za ogon. W rzeczywistości są to potężnie rozrośnięte i wydłużone pióra tzw. pokryw nadogonowych. Złożone wyglądem przypominają długi tren. Właściwy ogon z przodu jest niewidoczny i od tyłu podtrzymuje barwny wachlarz. Każde z silnie wydłużonych piór wachlarza posiada kilka barwnych plam, tzw. pawich ok. 1m jest ich więcej, tym samiec ma większe szanse na pozyskanie samicy. Samiec pawia żyje okresowo z kilkoma samicami.
Prezentowany okaz pochodzi z hodowli prywatnej z okolic Ostródy.
Wśród osób, które wzięły udział w Plebiscycie rozlosowane zostały nagrody.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wzięcie udziału w spotkaniu.