Muzeum w Gazecie

2013-12-13 00:00:00 (ost. akt: 2023-02-01 14:21:57)

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie
Autorem obrazu „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” jest Jan Matejko. Dzieło to w wyniku zbiórki publicznej zakupiono do zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do dzisiaj eksponowane jest w Collegium Novum krakowskiej uczelni. Także w Muzeum Warmii i Mazur znajduje się „Astronom rozmawiający z Bogiem”. Jest to kopia namalowana przez Zdzisława Pabisiaka w 1991 r. Dzieło znacznych rozmiarów 217 × 304 cm, olej na płótnie, od lat zdobi sale gotyckie olsztyńskiego zamku.
Obraz, wraz z całym swoim kontekstem, jest wytworem wyobraźni malarza. Wieża, w której znajduje się astronom, nie nadawała się do prowadzenia badań nieba. Podobnie umieszczona tam luneta jest wynalazkiem o pół wieku późniejszym.

W związku z modernizacją stałej wystawy o największym mieszkańcu olsztyńskiego zamku obraz ten zmieni miejsce ekspozycji, będzie można zobaczyć go na jednej ze ścian holu wejściowego. Otwarcie wystawy Kopernik. Mieszkaniec zamku olsztyńskiego odbędzie się 17 grudnia 2013 r. o godz. 13.00

Kalendarium

« sobota, 29 marca 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 29 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich