Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.
„Na pamiątkę powstania Polski w 1863 roku”
Medal wybity nakładem Rządu Narodowego wpisuje się w wielowiekową tradycję upamiętniania poprzez sztukę istotnych wydarzeń historycznych. Niesie również ukryte przesłanie jedności i braterstwa w walce, jak również pragnienia i nadzieje zmian na lepsze, nie tylko w sferze wolności narodu, ale też w kwestii społecznej. Jego autorem jest Fritz Uleysse Landry (1842-1927), słynny szwajcarski medalier, uczeń Antoine Bovy. Jego twórczość obejmuje medale, płaskorzeźby, rzeźby oraz małe figurki z brązu. Najsłynniejszym dziełem jakie wyszło spod jego rąk jest złota moneta 20 frankowa zwana „Vreneil”, którą zaprojektował dla szwajcarskiej mennicy w latach 1895-1897.
Prezentowany obiekt o średnicy 38 mm, wykonany został z cyny. Jako że upamiętniał powstanie, ze względów na represje zaborców musiał zostać wybity za granicą. Nie jest jednoznaczne, czy stało się to w pracowni medaliera w Szwajcarii, czy w Paryżu, podczas jego studiów. Z pewnością do Polski przewożony był potajemnie.
W latach około powstaniowych na emigracji wybijano wiele medali patriotycznych. Były to w większości dzieła anonimowe, przynajmniej jeśli chodzi o projekt rysunkowy. Groźba represji jakim mogli zostać poddani bliscy w kraju była wystarczająca, by ich nie sygnować. Za to nie musieli niczego obawiać się obcy rytownicy współpracujący z polskimi ośrodkami emigracyjnymi. Przenosili oni jawnie na stempel menniczy medale o polskiej tematyce z polskiego, bezimiennego rysunku.
Szerzej na temat obiektu będzie można usłyszeć podczas niedzielnej Cavaty na olsztyńskim zamku, 8 grudnia o godz. 17.30.
Ekspozycja w holu Muzeum w godz. 10.00 – 16.00