Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.
Fragment czaszki woła piżmowego
Ten eksponat możemy oglądać tylko dzięki czujności operatora koparki wydobywającej żwir w Mrągowie. Jego uwagę zwrócił jeden z kamieni wyraźnie różniący się kształtem od pozostałych, które wraz ze żwirem lądowały na przyczepie. Nietypowy kamień okazał się dobrze zachowanym fragmentem czaszki woła piżmowego. Okaz został zabezpieczony i przekazany do Muzeum Przyrody. To niezwykle cenne znalezisko wzbudziło duże zainteresowanie także wśród paleontologów z Muzeum Ziemi w Warszawie, ponieważ kopalne szczątki woła piżmowego znajdowane są bardzo rzadko.
W epoce lodowej wół piżmowy, zwany także piżmowołem, był gatunkiem pospolitym w Europie i na Syberii. Po zakończeniu okresu lodowcowego gatunek ten przetrwał na północy i arktycznych wyspach Kanady oraz na Grenlandii. Później był introdukowany na Alasce, w rosyjskiej Arktyce i w Norwegii.
Ten duży ssak o długości ciała do 245 cm i masie od 200 do 400 kg jest znakomicie przystosowany do życia w trudnych, arktycznych warunkach. Przed silnymi mrozami i wiatrami chroni go gęste, ciemnobrunatne futro. Rogi występują zarówno u samca, jak i samicy. Odżywia się trawami, mchami i porostami, które wygrzebuje spod śniegu.
Obiekt do zobaczenia w holu Muzeum w godz. 10.00 - 18.00