Muzeum w Gazecie

2013-09-27 00:00:00

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie

Biegus mały Calidris temminckii
 
            Jest to jeden z najmniejszych i najskromniej ubarwionych przedstawicieli rzędu siewkowych, zaledwie nieco większy od wróbla. W porównaniu z największym przedstawicielem tego rzędu – kulikiem wielkim, osiągającym wielkość kury domowej. Jest to bardzo skromnie ubarwiony ptak, z daleka wydaje się jednolicie szary, jedynie spód ciała jest białej barwy, tak jak jasne brzegi ogona i widoczne w locie cienkie, białe paski skrzydłowe.
            Ptak ten gniazduje w tundrach północnych krańców Europy i Azji, od Wielkiej Brytanii, przez Skandynawię po Cieśninę Beringa. Biegusy zimują w basenie Morza Śródziemnego, w Północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej. Na Warmii i Mazurach możemy go obserwować tylko podczas przelotów: od końca kwietnia do początków czerwca i od połowy lipca do pierwszych dni października. U nas biegusy małe najczęściej zatrzymują się nad brzegami śródpolnych bagienek, rozlewisk, stawów i niektórych jezior, tam gdzie odsłaniają się powierzchnie mułu i błota stanowiące żerowiska tego ptaka. Najczęściej obserwujemy niewielkie stadka lub osobniki pojedyncze. Biegusy małe wędrują nocą.
            Do gniazdowania przystępują dość późno, aż w tundrach na dobre rozpocznie się wiosna. Ptaki łączą się w pary i w niewielkim dołku wysłanym trawami samica znosi 4 jaja, nad którymi opiekę przejmuje samiec. Wysiaduje je sam przez 19 – 22 dni, a potem również samotnie wychowuje potomstwo. Samica w drugim gnieździe znosi kolejną porcję jaj, najczęściej po skojarzeniu się z kolejnym partnerem i te wysiaduje samodzielnie, sama też wychowuje młode. Długi, polarny dzień, gdy przez 24 godziny jest jasno, a także obfitość pokarmu (odżywiają się głównie komarami i ich larwami), sprawiają że pisklęta rosną bardzo szybko i już po 15 – 16 dniach uzyskują zdolność lotu. Zazwyczaj po odchowaniu piskląt ptaki ponownie łączą się w pary i odchowują kolejne pokolenie. Najstarsze obrączkowane biegusy małe osiągnęły wiek 11 lat.
Obiekt na co dzień do obejrzenia w Muzeum Przyrody, w tym tygodniu na ekspozycji w holu Muzeum Warmii i Mazur w godz. 10.00 – 16.00

Kalendarium

« sobota, 19 kwietnia 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 19 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich