Muzeum w Gazecie

2013-01-04 00:00:00

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie

Noworoczne życzenia wypisane na plakiecie w 1914 roku, niestety nie okazały się szczęśliwe. Sielankowa scena w niczym nie kojarzy się z narastającym wówczas napięciem i wybuchem światowego konfliktu.

Na tle okrągłego zagłębienia widzimy ujęty perspektywicznie samolot – zabawkę, na którym siedzą dwa obejmujące się putta. Jedno z nich trzyma kierownicę, drugie wznosi ku górze okazały bukiet kwiatów. Poniżej dwa inne bawią się leżąc na krawędzi zagłębienia. Przedstawienie to budzi skojarzenia z imieninowymi lub świątecznymi kartkami pocztowymi, na których tego typu „podniebny transport” służył do szybkiego i niespodziewanego dostarczenia życzeń, kwiatów lub choinek. I takie też życzenia, wyrażone stylowym napisem, możemy odczytać w dolnej części pola obrazowego: Szczęść Boże w nowem roku 1914.
Plakieta ta to jednostronna forma wielokątnego medalu, tutaj w formie wertykalnego prostokąta o ściętych narożnikach. Środkową i górną część płaszczyzny zajmuje kompozycja figuralna, w dole widnieje grawerowany tekst życzeń i sygnatura twórcy.
Dzieło to sygnował Jan Wysocki (1873 – 1960), medalier, malarz i rzeźbiarz. W jego dorobku znaleźć można ponad 150 medali, medalionów i plakiet wykonanych w różnych metalach. W działaniach rzeźbiarskich nie obca była mu ceramika i majolika. W spuściźnie po nim pozostało też sporo obrazów, rysunków i szkiców. Zanim jednak stał się uznanym artystą, współpracującym między innymi z Mennicą Państwową, Wysocki kształcił się w Monachium, gdzie od 1893 roku studiował na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych uzyskując dyplom na wydziale malarstwa. Swoje wykształcenie uzupełniał w Paryżu i podczas podróży do Italii, gdzie zaprzyjaźnił się z polskim rzeźbiarzem Antonim Madeyskim. To dzięki niemu właśnie zainteresowania Wysockiego skierowały się w stronę tej formy plastycznej. Stał się wybitnym medalierem uhonorowanym w 1913 roku pierwszą nagrodą Akademii Umiejętności. Jako mieszkaniec Monachium okres I wojny światowej spędził na froncie włoskim w szeregach armii niemieckiej. Druga wojna światowa to w jego życiu czas prowadzenia tajnych kursów z zakresu malarstwa i medalierstwa. Po wojnie kontynuował swoją rozpoczętą jeszcze w 1920 roku działalność pedagogiczną, przyczyniając się do odrodzenia w Polsce sztuki medalierskiej poprzez wychowanie młodego pokolenia rzeźbiarzy. (mk)
 

 

Kalendarium

« piątek, 26 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 26 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: