Stowarzyszenie Muzealników Polskich na Targach Książki Historycznej.
Stowarzyszenie Muzealników Polskich po raz kolejny uczestniczyło w Targach Książki Historycznej, które zostały zorganizowane w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie w dniach 29 listopada – 2 grudnia 2012 r. Wzięło w nich udział ponad 220 wydawców z całej Polski. Głównym organizatorem imprezy jest od lat Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Książki oraz materiały audiowizualne i fonograficzne, programy, gry komputerowe i planszowe o szeroko rozumianej tematyce historycznej prezentowało na ekspozycji ponad stu wydawców i osiem antykwariatów. Dodatkowo, Targom towarzyszył I Salon Książki Białoruskiej, II Salon Bibliotek oraz III Salon Książki Muzealnej. Samodzielne stoiska prezentujące muzealny dorobek wydawniczy zorganizowały tak jak w ubiegłych latach: Muzeum Historyczne miasta Krakowa, Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie czy Muzeum Historyczne Warszawy ale też po raz pierwszy Muzeum Diecezjalne w Pelplinie, które zwiedzaliśmy na wycieczce zorganizowanej we wrześniu tego roku. Na wspólnym stoisku Stowarzyszenia Muzealników Polskich swoje wydawnictwa wystawiły 33 muzea, w tym Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum M. Kopernika we Fromborku i Muzeum w Ostródzie oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W tym roku niestety nie wydano Katalogu Publikacji Muzealnych, który towarzyszył Targom przez dwa ostatnie lata. Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów zainaugurował pierwszego dnia Targów wirtualny Salon Książki Muzealnej, który docelowo ma zawierać kompletne informacje o wydawnictwach muzealnych w Polsce.
W czasie Targów muzea prezentowały także swoje działania edukacyjne. Pomagając w obsłudze stoiska SMP zdołałam wziąć udział jedynie w zajęciach przygotowanych przez Łukasza Sobierajskiego z Muzeum Drukarstwa Warszawskiego (Oddział Muzeum Historycznego M. St. Warszawy), Linoryt – artystyczna technika graficzna.
Podczas inauguracji XXI Targów Książki Historycznej ogłoszone zostały wyniki konkursu o Nagrodę KLIO. Jest ona przyznawana od 1995 r. przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Spośród wydawnictw muzealnych nagrodę otrzymała tylko jedna publikacja – praca Danuty Jackiewicz Karol Beyer (1818-1877) wydana w serii Fotografowie Warszawy przez Dom Spotkań z Historią i Muzeum Narodowe w Warszawie. Jest to nagroda I stopnia w kategorii Varsaviana.
Danuta Syrwid