O lidzbarskich krużgankach na konferencji w Pradze

2012-12-11 00:00:00

O lidzbarskich krużgankach na konferencji w Pradze

 

W dniach 21-22 listopada 2012 w pięknych wnętrzach Strahowskiego klasztoru premonstratensów w Pradze odbyła się konferencja zorganizowana przez Laboratorium Alma związane z Akademią Sztuk Pięknych w Pradze oraz Instytutem Chemii Nieorganicznej Czeskiej Akademii Nauk. Była to czwarta konferencja zorganizowana przez Almę. Temat tegorocznego spotkania – Wiedza i doświadczenie w sztukach pięknychod badań do technologii (Knowledge and experience in the fine art – from understanding materials to technological applications)  obejmował zagadnienia związane z interdyscyplinarnymi badaniami oraz konserwacją i restauracją dzieł sztuki. Dwa otwierające konferencję referaty dotyczyły krużganków zamku w Lidzbarku Warmińskim. Historię oraz wyniki przeprowadzonych w latach 2010-11 badań oraz prac konserwatorskich przedstawił Marcin Kozarzewski, właściciel firmy Monument Service, która jako lider konsorcjum (z Gorek Restauro oraz PKZ Stiuk) prowadziła prace (współautorami referatu byli: prof. Maria Poksińska i Ryszard Żankowski). Efektem podjętych działań było odsłonięcie oraz konserwacja wyjątkowego zespołu XIV-wiecznych polichromii ściennych w krużgankach zamku. Analiza formalna oraz badania historyczne, związane również z osobą bpa Henryka Sorboma jako prawdopodobnego fundatora dekoracji, wiążą je z malarstwem czeskim z końca XIV w. Ten „czeski ślad w północnej Polsce” stał się impulsem do podjęcia współpracy z badaczami z Pragi. Wnioski z badań, jakie naukowcy z Laboratorium Alma: David Hradil, Janka Hradilová oraz Silvie Švarcová przeprowadzili w sierpniu 2011 roku w Lidzbarku Warmińskim przedstawione zostały w drugim referacie. Naukowcy potwierdzili użycie pigmentów, które mogą wskazywać na powiązania z czeską szkołą malarstwa ściennego końca XIV w. Być może zainicjowana współpraca zaowocuje w przyszłości kolejnymi projektami badawczymi gotyckich polichromii ściennych w Czechach oraz Polsce.
Uczestnicy konferencji zwiedzili słynną Strahowską bibliotekę, w której zgromadzono największy i najcenniejszy księgozbiór w Czechach.

 

a.sz.



Kalendarium

« sobota, 23 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 23 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich