Wirtualne Muzeum Warmii i Mazur

2012-10-22 00:00:00

Opis projektu

W latach 2012-2013 Muzeum Warmii i Mazur realizuje projekt digitalizacji części obiektów muzealnych. Docelowo, inwestycje poczynione w tych latach, mają pozwolić na zdigitalizowanie jak największej liczby eksponatów.

 

 

Historia naszych projektów digitalizacyjnych:

 

2005 - Muzeum Warmii i Mazur rozpoczęło projekt mający na celu digitalizację „Gazety Olsztyńskiej” oraz udostępnienie w Internecie cyfrowego archiwum „Gazety Olsztyńskiej”. W zbiorach Muzeum Warmii i Mazur oraz Domu „Gazety Olsztyńskiej” (Oddział Muzeum) znajduje się natomiast ponad tysiąc numerów pisma z lat 1893 1939, a ponadto mikrofilmy wydań gazety z lat 1886 – 1913 oraz z lat 1914, 1915, 1918-1939. Oryginały pisma są nierzadko w bardzo złym stanie. Udostępnianie egzemplarzy archiwalnych zostało więc przez bibliotekę muzeum całkowicie wstrzymane z obawy przed dalszymi zniszczeniami.

Udało się wówczas przeprowadzić szczegółową kwerendę w bibliotekach polskich i zagranicznych, której wyniki opublikowano w Komunikatach Mazursko-Warmińskich oraz wykonać kopie cyfrowa pierwszego rocznika Gazety znajdującego się w Bibliotece Publicznej miasta stołecznego Warszawy.

2011 - Nawiązano współpracę z Biblioteką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie. Biblioteka Uniwersytecka posiada specjalistyczny sprzęt do digitalizacji zarówno archiwaliów papierowych jak i przechowywanych w postaci mikrofilmów.

W ramach zawartego porozumienia realizowano już drugi etap projektu digitalizacji gazety Olsztyńskiej. W maju 2012 zaplanowano uroczystą inaugurację kolekcji „Gazety Olsztyńskiej” w bibliotece Cyfrowej UWM podczas konferencji Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM poświęconej historii książki. Dalsza współpraca Muzeum i Uniwersytetu ma na celu stworzenie cyfrowego archiwum „Gazety Olsztyńskiej” z lat 1886-1939.

2009-2010 - Stworzono kolekcję cyfrową "Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach" zawierającej podzbiory podzbiór Archiwum Historii Mówionej, podzbiór zdjęć, dokumentów itp., utworzono bazę danych. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, otrzymaliśmy olbrzymią ilość pamiątek (m. in. zdjęć, dokumentów), które zostały następnie zdigitalizowane, część została umieszczona w Internecie. Muzeum Warmii i Mazur nie chcąc dopuścić do zatracenia tak cennego świadectwa historii, gromadzi pamiątki związane z polskimi Kresami z regionu Warmii i Mazur.

Akcja objęła Polaków, którzy po II wojnie światowej zostali przesiedleni w ramach akcji repatriacyjnej z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Głównym zadaniem było utrwalenie relacji przesiedleńców z terenów Wschodnich, żyjących dzisiaj na terenie Warmii i Mazur. Ideą Archiwum jest jak najwierniejsze przekazywanie relacji naszych rodaków pochodzących ze Wschodu, dlatego Muzeum nie ingeruje w treść wypowiedzi, przedstawiając je w formie subiektywnych relacji świadków. Przybrały one formę luźnych wypowiedzi a także specjalistycznych wywiadów. Digitalizacja objęła pamiątki osobiste, fotografie, dokumenty urzędowe, listy i wspomnienia, itp.

Kolekcja cyfrowa „Polacy z Kresów Wschodnich" dostępna jest w Muzeum oraz na naszej stronie internetowej: w celach edukacyjnych (jako pomoc w nauczaniu), popularyzatorskich oraz naukowych. Warmia i Mazury są regionem, gdzie po wydarzeniach II wojny światowej przesiedlani

byli mieszkańcy z Kresów Wschodnich. Do dzisiaj województwo jest zróżnicowane kulturowo.

Przenikają się tu tradycje: polska, niemiecka, ukraińska i inne. Świadomość różnorodności i przenikania się ich jest niezbędna do zrozumienia współczesnego regionu. Przyszłe pokolenia otrzymają szansę na zrozumienie innych kultur, by hasło jedność w różnorodności mogło się urzeczywistnić. Dzięki temu przybliżona zostanie historia polskich ziem Wschodnich i losy Polaków przesiedlonych w ramach akcji repatriacyjnej. Dzięki digitalizacji i archiwizacji będą mogły służyć nie tylko nam, ale również następnym pokoleniom.

2012 – Narodziny projektu Wirtualnego Muzeum Warmii i Mazur (www.wmwm.pl). Naszym celem jest zaprezentowanie jak największej liczby obiektów, ale także przygotowanie narzędzia do pracy nauczycieli na wszystkich etapach edukacji. Wytypowane do digitalizacji zbiory posiadają wartość naukową, często stanowią materiał naukowy i dokumentacyjny z wielu dziedzin życia, historii, osiągnięć kulturalnych i naukowych. Wśród eksponatów znajdują się także takie, które mają charakter unikatowy: zbiór  XVII-wiecznego portretów holenderskich, rzeźby średniowiecznej i nowożytnej z terenów Warmii, Prus Królewskich i Książęcych, malarstwa XIX i XX wieku, rzemiosła artystycznego od XIV do XX wieku.

Planowana strona internetowa "Wirtualne MWiM" ma posiadać następującą funkcjonalność: mechanizm prezentowania bazy zbiorów wraz z wyszukiwarką na kształt struktury drzewa, obsługę kont użytkowników (konta zakładane przez samych zainteresowanych), dla zalogowanych użytkowników możliwość tworzenia "własnych" kolekcji: każda kolekcja mogłaby obsługiwać status "prywatna" lub "publiczna" (możliwość wywołania linku URL kolekcji) i zawierać pole komentarza/notatki mechanizm prezentowania bazy zbiorów wraz z wyszukiwarką. Na stronie internetowej www.wmwm.pl obiekty zostaną posegregowane wg działów sztuki, a w ich obrębie wg. nazw samodzielnych kolekcji. Na stronie umieścimy wyszukiwarkę z kryteriami wyboru dotyczącymi: działów, tematyki, okresu powstania, autorów. Informacje dotyczące pojedynczych eksponatów będą zawierały zdjęcie, dane przekopiowane z działającego w Muzeum systemu muzealnego MONA. Planujemy możliwość tworzenia przez zalogowanych użytkowników własnych kolekcji i wyświetlanie ich dzięki komputerowi z dostępem do sieci internetowej (np. nauczyciel wybiera ze zbiorów obiekty, zapisuje kolekcję na swoim koncie i jako galerię wyświetla uczniom). Kolejny ważny element to e-czytelnia z książkami i zbiorami dokumentów w formacie PDF. Czytelnik będzie mógł te zbiory przeczytać za pomocą przeglądarki internetowej lub ściągnąć na dysk twardy komputera. Zbiory będą udostępniane w sieci internetowej bezpłatnie tylko i wyłącznie do celów niekomercyjnych.

 

Kalendarium

« poniedziałek, 20 maja 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 20 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: