Breloczek a sprawa narodowa

2012-10-16 00:00:00

Cymelia na olsztyńskim zamku, 21 października, niedziela, godz. 16.30, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - zamek.

Breloczek a sprawa narodowa

Breloczek a sprawa narodowa.

Ten przewrotny tytuł niechaj będzie zapowiedzią krótkiej wędrówki po historii biżuterii o charakterze patriotycznym. Pretekstem do podróży jest breloczek patriotyczny - przedmiot o dosyć skromnym charakterze, bo też i ten rodzaj biżuterii mało kiedy wyróżniał się bogactwem zastosowanego materiału, bądź unikatowym opracowaniem wzoru. Po stracie Ojczyzny szczerym patriotom nie wypadało podkreślać swojej zamożności kosztownościami. W obawie przed represjami zaborców wytwórcy precjozów o wyraźnym przesłaniu patriotycznym bardzo rzadko sygnowali swoje wyroby, a konieczność zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania dosyć często wiązała się z powielaniem motywów i unikaniem pracochłonnych technik.

W czasach przełomowych dla Polski, w okresach walk i najcięższych chwilach prześladowań  po powstaniach starano się przede wszystkim o to by duch narodu nie upadł, co było gwarantem trwania jawnych lub ukrytych działań niepodległościowych. Swoje poglądy patrioci demonstrowali nie tylko na polu bitwy, w licznych manifestacjach, ale także poprzez odpowiednio dobrany strój i „błyskotki”, których hermetyczny a zarazem czytelny dla zainteresowanych język miał nieść przesłanie bólu i buntu a z czasem krzepić serca i podnosić ducha. Trzeba było czynić wszystko dla zachowania pamięci i świadomości narodowej. Do tego celu służyła właśnie produkowana na szeroką skalę biżuteria patriotyczna, której stopniowy rozkwit  obserwujemy w Polsce od XVIII wieku - od zmagań bitewnych w okresie Insurekcji aż do odzyskania niepodległości.

Ze skromnej kolekcji biżuterii o tym charakterze znajdującej się w zbiorach Muzeum wybór padł na breloczek w postaci wieloczłonowego wisiorka do dewizki, zawierającego potrójny herb z wyobrażeniami Orła, Pogoni i Archanioła Michała – godła powstańców styczniowych. Zbliżająca się 150 rocznica wybuchu tegoż powstania jest dobrym powodem do refleksji nad trudnymi chwilami w naszych dziejach, zamkniętymi w przedmiotach o czytelnym do dziś przekazie.

Cymelium zaprezentuje Małgorzata Kumorowicz

 

 Kalendarium

« niedziela, 23 czerwca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 23 Czerwca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: