25 lat na stanowisku Dyrektora Muzeum Warmii i Mazur.
15 października pracownicy uroczyście, ale bez zbytniej pompatyczności obchodzili 25 lat dyrektorowania Janusza Cygańskiego w Muzeum Warmii i Mazur. Spotkanie odbyło się w tej samej sali (Kromera), w której Janusz Cygański obejmował urząd. Jak się przyznał wtedy, w 1987 roku, zgubił drogę do nowego gabinetu, teraz trafiłbym tam nawet po ciemku. Jubileusz obchodziliśmy w stylu swobodnym i w takim postanowiliśmy przedstawić naszego dyrektora.
Urodził się jeszcze w czasach stalinowskich. Pochodzi z Susza i ma wszystkie cechy dobrego kompotu z suszu, z gracja miesza gatunki i smaki tworząc nową jakość. Studiował na UMK w Toruniu (stąd nieustające zamiłowanie do Kopernika), Studium Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz odbył przeszkolenie w Szkole Oficerów Rezerwy w Elblągu i Olsztynie (przydział mobilizacyjny do dziś pozostaje tajemnicą NATO). W 1976 roku podjął pracę w Urzędzie Wojewódzkim Konserwatora Zabytków w Olsztynie, skąd w 1982 roku trafił na stanowisko dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, a od 1987 roku pracuje w Muzeum Warmii i Mazur.
Był inicjatorem takich cyklicznych imprez na zamku jak: Niedziela w Muzeum, Czwartki z Mikołajek Kopernikiem, Życiorysy, Cavata na olsztyńskim zamku.
Jego pasją jest muzyka i kiedy tylko ma okazję lubi grać na pianinie, gitarze, harmonijce oraz śpiewać. W związku z tym ma nieustająco duże grono wielbicieli (zwłaszcza wśród płci pięknej).
Jubileusz przeminął w duchu cygańsko-dworskim co widać w załączonej galerii zdjęć.
sm