Wojna 1812 roku

2012-10-03 00:00:00

Konferencja w Kaliningradzie poświęcona epoce napoleońskiej.

Wojna 1812 roku

 

Pracownik Muzeum Warmii i Mazur, dr Sebastian Mierzyński, w dniach 26-28 września uczestniczył w konferencji naukowej poświęconej wojnie 1812 roku a zorganizowanej przez Historyczno-Artystyczne Muzeum w Kaliningradzie.
W tych dniach kaliningradzkie muzeum otworzyło wystawę „Burza 1812 roku” poświęconą ważnej dla Rosjan wojnie, nazywanej przez nich ojczyźnianą. Na ekspozycji zaprezentowano obrazy, grafiki, ale przede wszystkim broń i umundurowanie z epoki wojen napoleońskich. Efektownie pokazane eksponaty pogrupowano tematycznie by obrazowały ważne dla Rosjan wydarzenia historyczne. W aranżacji uwzględniono potrzeby edukacyjne i wydzielono dwa miejsca do prowadzenia lekcji z wykorzystaniem makiet modelarskich oraz gry planszowej, podobnie jak to dzieje się w Muzeum Warmii i Mazur od 2007 roku.
W konferencji naukowej wzięli udział historycy z Kaliningradu, Moskwy, Sankt-Petersburga, Mińska, Litwy, Niemiec i Polski. Rosyjscy badacze skupiają się na badaniu udziału wojsk carskich w wojnie 1812 roku. Jeden z ciekawszych wykładów dotyczył wyników badań archeologicznych w Kaliningradzie, gdzie przy okazji budowy nowych budynków odnajdowano masowe groby żołnierzy, którzy w czasie wojny przebywali w królewieckich szpitalach. Archeolog z Francji prezentował wyniki swoich poszukiwań w miejscu przeprawy przez Berezynę. Historycy z Polski opowiadali o polskim widzeniu postaci Napoleona. Dr Henryk Horbaczewski z Elbląga mówił o polskich nadziejach związanych z odzyskaniem niepodległości związanych z Napoleonem. Dr Sebastian Mierzyński starał się przedstawić polskie spojrzenie na osobę cesarza Francuzów na podstawie pamiętników uczestników wojny 1812 roku, wyników badań polskich historyków oraz współczesnej recepcji boga wojny.
Drugi dzień konferencji poświęcony był odwiedzinom w miejscach związanych z bitwami z okresu napoleońskiego. W Bagrationnowsku (Iława Pruska – bitwa w lutym 1807 roku), zatrzymano się w lokalnym muzeum poświęconym bitwie oraz przy pomniku. Przygnębiające wrażenie czynił kościół z okolic którego Napoleon dowodził w czasie bitwy zamieniony na stację transformatorową.  W Prawdinsku (Frydland – bitwa z czerwca 1807 roku, w której brali udział polscy żołnierze), także zatrzymano się na polu bitwy i zwiedzano miasto. W Czerniachowsku (Instenburgu, pol. Wystruć) wycieczka zatrzymała się przy pomniku feldmarszałka Barclaya de Tolly oraz odwiedziła stadninę słynnych koni trakeńskich.
sm

 Kalendarium

« czwartek, 25 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 25 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: