Muzeum w Gazecie

2012-08-24 00:00:00

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie

Stadion Leśny to najstarszy olsztyński obiekt lekkoatletyczny oraz jeden z niewielu w kraju, położony w pięknym otoczeniu przyrody, w dolinie po mokradłach osuszonych w 1802 roku. Z uwagi na tę lokalizację jego nawierzchnia musiała zostać odpowiednio zabezpieczona przed zalewaniem. W tym celu wykorzystano system drenów w postaci rurek melioracyjnych umieszczonych pod płytą boiska.
Oficjalnie został otwarty w 1920 roku. Na stadionie odbywały się wielokrotnie lekkoatletyczne mistrzostwa i zawody międzynarodowe. Spełniał również rolę wielkiej sceny i widowni podczas masowych imprez. W latach 30. ubiegłego wieku niemieccy sportowcy przygotowywali się tutaj do berlińskich igrzysk olimpijskich z 1936 roku. Trenowali tu m.in.: czterokrotny rekordzista świata w pchnięciu kulą Helmut Hirschfeld (jeden z tych rekordów ustanowił właśnie w Olsztynie), Gerhard Stöck, mistrz olimpijski w rzucie oszczepem, Erwin Blask, reprezentant Niemiec w rzucie młotem, srebrny medalista igrzysk, Rosenthal, skoczek wzwyż oraz Molles (ówczesne media nie miały w zwyczaju podawać imion, stąd pozostają one nieznane), wielokrotny reprezentant Niemiec w rzucie dyskiem, oszczepem, pchnięciu kulą i skoku w dal.
Po wojnie zorganizowano tu zawody lekkoatletyczne i mecz piłkarski w 535 rocznicę bitwy grunwaldzkiej, w których wzięli udział sportowcy wywodzący się ze środowiska olsztyńskich kolejarzy, milicjantów i pracowników spółdzielczości spożywców. W 1947 w oparciu o Stadion Leśny powstał Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, gromadzący lekkoatletów trenujących przed Olimpiadą w Londynie. Dzięki niemu wieść o olsztyńskim obiekcie i doskonałych nań warunkach treningowych rozeszła się po całym kraju. Mieczysław Łomowski, Edward Adamczyk i Wacław Kuźmicki zajęli kolejno 4 (pchnięcie kulą), 9 i 16 (dziesięciobój) miejsce. Oczekując na powrót olimpijczyków do Ośrodka wydano polecenie wyrównania nawierzchni stadionu, rozpulchnionej po zimie. Wjazd ciężkiego sprzętu spowodował zniszczenie siatki podziemnych drenów i w konsekwencji przyczynił się do powolnego upadku Stadionu Leśnego. Efekt został dodatkowo spotęgowany poprzez występ Zespołu Pieśni i Tańca Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Wprowadzenie na płytę kilkuset osób i kilkutonowego sprzętu w postaci instrumentów i nagłośnienia dało nieciekawy skutek. Po godzinach prób i występu „Leśny” zaczął pogrążać się w wodzie. Konieczna stała się systematyczna konserwacja, a w związku z tym nakłady finansowe. W czerwcu 1958 roku zakończono trwające prawie 2 lata prace remontowe. Dobudowano trybuny, zmodernizowano bieżnię i pawilon. W 1960 Olsztyński Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki otrzymał zadanie organizacji mistrzostw Polski, które poza doskonałym przygotowaniem dały niebagatelne wyniki sportowe. 5 sierpnia rekord świata w trójskoku z wynikiem 17,03 m ustanowił Józef Schmidt, zapewniając sobie oraz „Leśnemu” światowy rozgłos. Jednak mimo niewątpliwych walorów stadion posiadał też niedostatki. Brakowało tutaj szatni, bazy hotelowej, zaplecza gastronomicznego, bieżni rozgrzewkowej czy natrysków. Pojawiające się nowości techniczne, jak np. zastąpienie bieżni żużlowych wykonanymi z tworzyw sztucznych pozostawiały olsztyński obiekt w tyle. Mimo to odbyło się tu jeszcze kilka wydarzeń sportowych, m.in. mecz kobiet Polska – Holandia, mecz drużyn młodzieżowych Polska – RFN, a w 1970 roku mecz pierwszych reprezentacji Polski i Szwajcarii. W roku 1967 i 1968 odbyły się mistrzostwa Polski juniorów.
W 1987 roku powołano Społeczny Komitet Modernizacji Stadionu, dokonano wymiany gruntu na całej płycie, teren boiska został opalowany, wybudowano kolektor przeciwdeszczowy. Owe działania miały zabezpieczyć teren na pewien czas, ale wkrótce pojawiły się problemy finansowe, w wyniku których wraz z 1991 rokiem wstrzymano wszelkie prace. Odtąd Stadion Leśny popada w ruinę. Od kilku lat odbywa się na nim impreza, podczas której jego zwolennicy dążą do odbudowy obiektu. 5 sierpnia bieżącego roku miała miejsce już 8 edycja festynu pod hasłem „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”.
Załączona fotografia autorstwa Ryszarda Czerniewskiego przedstawiają szkolne igrzyska sportowe na „Leśnym”.

Kalendarium

« wtorek, 5 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 5 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: