Muzeum w Gazecie

2012-08-11 00:00:00

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie

Kopernik już pod koniec XIX w. patronował w Olsztynie ulicy, placowi i miejscu spotkań Stowarzyszenia Czeladzi Katolickiej – budynkowi wzniesionemu w latach 1888-1889 z inicjatywy księdza Feliksa Schreibera. Do czasów współczesnych swą nazwę zachowała jedynie ulica. Jej fragment przedstawia prezentowana dziś pocztówka, wydana przez dużą wrocławską firmę artystyczno-wydawniczą Hermanna Lukowskiego, prawdopodobnie w 1915 r. Jest to widok od strony Kleebergerstrasse (alei Marszałka Józefa Piłsudskiego). Można tu zobaczyć kamienice znajdujące się naprzeciwko kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Secesyjne wille z ozdobnymi balkonami i wieżyczkami zbudowano w latach 1905-1910. Pierwsza z nich, widoczna tu tylko w części, to własność kupca Arthura Dohme. Następna – „Dom pod Kotwicami” z 1909 r. oznaczona numerem 5, z mieszkaniami wynajmowanymi zamożnym lokatorom – należała do Alberta Scholza, znanego olsztyńskiego przedsiębiorcy budowlanego. Rodzina Scholza posiadała jeszcze dwa budynki przy ul. Kopernika, prawdopodobnie sąsiedni pod numerem 6 oraz stojący już za skrzyżowaniem z Schillerstrasse (ul. Mickiewicza), pod numerem 9. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na ciągłą numerację posesji występującą na ulicy Kopernika. Nie jest to jedyny przypadek w Olsztynie. Tę pozostałość oznaczeń niemieckich zachowano m.in. na ulicach Ratuszowej czy Marii Skłodowskiej-Curie.
Firma Alberta Scholza prowadziła prace m.in. przy budowie kościołów p.w. św. Józefa i Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz szybów sieci kanalizacyjnej Olsztyna i rozbudowie Szpitala Mariackiego. Albert Scholz opracował także projekt budowy zakładu energetycznego przy Königstrasse (al. Wojska Polskiego) zrealizowany w latach 1906-1907.
Pocztówka jest także interesująca ze względu na ostemplowanie widoczne na jej rewersie. Jest to odcisk pieczęci punktu rekrutacyjnego 18 Rezerwowego Pułku Piechoty, stacjonującego w latach I wojny światowej w Olsztynie. Kartka została wysłana 21.06.1917 r. do Berlina.
Od wielu lat nasze miasto oraz Muzeum Warmii i Mazur starają się by Kopernik kojarzony był nie tylko z Toruniem czy Fromborkiem ale także z Olsztynem. W program ten wpisują się m.in. „Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem” organizowane przez muzeum. Uczestnicy tej imprezy mogą wysłać pozdrowienia, bezpośrednio z zamkowego dziedzińca, na pocztówce ozdobionej wizerunkiem wielkiego astronoma zapożyczonym z dziecięcego rysunku.

Kalendarium

« wtorek, 5 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 5 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: