Muzeum w Gazecie

2012-06-22 00:00:00

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie

 

W tradycji chrześcijańskiej 24 czerwca jest dniem narodzenia Jana Chrzciciela. Według Nowego Testamentu, Jan Chrzciciel urodził się pół roku przed Jezusem z Nazaretu. W dość młodym wieku po śmierci rodziców, zrezygnował z możliwości zostania kapłanem i rozpoczął życie pustelnika na Pustynie Judzkiej. W wieku 30 lat wystąpił publicznie i zaczął nauczać. Jego głównym zadaniem stało się wzywanie ludzi do nawrócenia i powrotu do życia zgodnego z nakazami religii. Na znak pokuty udzielał ludziom chrztu w Jordanie.
Święty Jan Chrzciciel jest jednym z najbardziej czczonych świętych. Jest patronem kowali i misjonarzy, tkaczy, krawców, bednarzy, kominiarzy, stolarzy, architektów, murarzy, kamieniarzy, pasterzy, rolników, muzyków, tancerzy, pieśniarzy, abstynentów; jest opiekunem zwierząt domowych, owiec i baranów, wzywany w przypadku padaczki, bólu głowy, chorób dzieci, w przypadku gradobicia. Jest także patronem wielu miast i państw m.in.: Austrii, Francji, Holandii, Niemiec, Węgier. Przyjęli go także za patrona karmelici i maltańczycy.
W polskiej tradycji ludowej św. Jan patronuje obchodom sobótki zwanej też Nocą Świętojańską lub Kupalnocką. Na Warmii i Mazurach w wigilię św. Jana wieczorem rozpalano ogniska, przez które skakali chłopcy. Dziewczęta zaś splatały wianki z kwiatów i magicznych ziół, które miały chronić przed czarownicami. Noc sobótkowa była również nocą łączenia się w pary. Dla dziewcząt niezamężnych, noc Kupały była wielka szansą na zdobycie ukochanego. W ten wieczór na mokradłach poszukiwano również kwiatu paproci, wróżącego pomyślny los.
Prezentowana dziś XIX w. rzeźba w drewnie św. Jana Chrzciciela pochodzi z okolic Olsztyna.

 

Kalendarium

« niedziela, 29 stycznia 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 29 Stycznia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich