Muzeum w Gazecie

2012-06-16 00:00:00

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie

Prezentowany obiekt to pochodzący z XIX w. moździerz z tłuczkiem, o formie dzwonkowatej,  zdobiony po stronie zewnętrznej. Na tłuczku widoczne są dwie spłaszczone kulki, po bokach uchwyty do trzymania. Wykonany został z mosiądzu techniką odlewu. Jest to dar Piotra Jasińskiego z Ostródy.
Dawniej, naczynie to było najczęściej wykonywane z kamienia (tak samo jak tłuczek),  służyło ono do dokładnego rozdrabniania niewielkich ilości różnych substancji, aby otrzymać je w postaci sproszkowanej, bez grudek. Praca polegała na rozgniataniu i ucieraniu substancji tłuczkiem. Niewskazane zaś były uderzenia, ze względu na kruchość tłuczka oraz ryzyko wysypania się zawartości z  naczynia. Część robocza tłuczka była zaokrąglona, aby dokładnie stykać się z dnem moździerza pod różnymi kątami. W moździerzu ucierano zioła, rozgniatano przyprawy, różnorodne produkty spożywcze, ale także chemikalia. Ze względu na te ostatnie, moździerz uważany był za naczynie apteczne.
Współcześnie moździerze produkowane są z wysokiej jakości ceramiki, nadają  się do przechowywania w lodówkach i zamrażarkach, dzięki nim z każdej przyprawy można wydobyć znacznie więcej smaku i aromatu.
Często też wykonane są z wysokiej jakości drewna, pięknie rzeźbione, mogą być nie tylko użytecznym przedmiotem, ale również doskonałą ozdobą kuchni.

Kalendarium

« środa, 24 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 24 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: