Ikony XVI-XIX wieku w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur

2012-03-30 00:00:00

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Ikony XVI-XIX wieku w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur

Ikona jest wspólnym dziedzictwem chrześcijaństwa. Funkcjonowała w kulcie na długo przed rozłamem Kościoła chrześcijańskiego. W dzisiejszych czasach obserwujemy powrót do tej najbardziej uduchowionej dziedziny sztuki sakralnej. Ikony malowane są obecnie nie tylko w kręgach prawosławnych, ale też katolickich i protestanckich. Współcześni twórcy ikon powracają do tradycji, starają się nauczyć przestrzegać wypracowanych zasad. Uczą się tej sztuki na starych obrazach. Wystawa otwarta w murach olsztyńskiego zamku umożliwia kontakt ze sztuką dawną najwyższej klasy artystycznej, poprawną pod względem technologicznym i ikonograficznym, której konserwatorzy przywrócili „odświętną radość”.

Wystawa jest prezentacją ikon, które stanowią jedną z cenniejszych kolekcji Muzeum Warmii i Mazur. Na tle innych zbiorów w Polsce wyróżnia się ona zarówno jakością artystyczną i technologiczną obiektów, jak też różnorodnością tematów ikonograficznych. Jest również unikatowa w skali światowej ze względu na to, że jej znakomitą część stanowią ikony staroobrzędowców pochodzące z klasztoru p.w. Zbawiciela i Trójcy Świętej w Wojnowie. Ikony staroobrzędowców są najwyżej cenione przez znawców i miłośników tej sztuki, bo przetrwały w nich najlepsze tradycje w wymiarze duchowym i artystycznym.



Kalendarium

« środa, 24 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 24 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: