Niedziela w Muzeum - Chemia gospodarcza w PRL

2012-02-03 00:00:00

12 lutego, niedziela, godz. 10.00 – 16.00, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Coroczny, specjalny jednodniowy pokaz zakonserwowanych i pozyskanych do zbiorów muzealiów w 2011 roku. Eksponaty będą omawiane przez pracowników Muzeum podczas indywidualnych spotkań z osobami zainteresowanymi oraz ogólnych prezentacji.

Niedziela w Muzeum - Chemia gospodarcza w PRL

Mydło „Roma”, „Bobas”, „Junak”, „Jantar”, „Jubileuszowe”, „Laguna”. Proszki do prania i czyszczenia takie jak dobrze znany „enzymatyczny”, „ixi”, „sanitarny”, noname „45% mydła w proszku”, a także środki owadobójcze, a nawet wiórki do podłóg – przedmioty, których potrzebujemy, częściej lub rzadziej, w każdym gospodarstwie domowym. Różnią się składem i ceną, są dostępne. Albo nie.
Z jakiego powodu znalazły się w zbiorach Muzeum? Przecież to nieco niewdzięczne obiekty – ich trwałość stoi pod znakiem zapytania, nie są także zabytkiem z przeszłości, do jakich na ogół przyzwyczajają nas wystawy. Mimo to trzeba je zachować, podobnie jak kilkadziesiąt lat wcześniej zgromadzili je i zabezpieczyli je wszyscy potrzebujący tych artykułów. Dziś zmienił się tylko powód chronienia tego zestawu, nie jest to już konieczność kupowania na wszelki wypadek, bo „nie będzie”, ale potrzeba kształtowania pamięci. Artykuły gospodarstwa domowego w takim zbiorze są symbolem racjonalnych działań z przeszłości, czyli gromadzenia na zapas, z braku poczucia bezpieczeństwa w gospodarce wiecznego niedoboru.
Zestaw tych artykułów podarował Muzeum Warmii i Mazur pan Jacek Moczulski z Olsztyna.

Małgorzata Gałęziowska

 

_2.pdf]Pobierz PDF

Kalendarium

« wtorek, 5 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 5 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: