12 lutego, niedziela, godz. 10.00 – 16.00, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Coroczny, specjalny jednodniowy pokaz zakonserwowanych i pozyskanych do zbiorów muzealiów w 2011 roku. Eksponaty będą omawiane przez pracowników Muzeum podczas indywidualnych spotkań z osobami zainteresowanymi oraz ogólnych prezentacji.
W ubiegłym roku trafiła do zbiorów Domu „Gazety Olsztyńskiej” kolekcja filumenistyczna Wiesława Dyjaka. Dokumentuje ona różnorodność form i tematyki prezentowanej na opakowaniach zapałek. Polscy filumeniści razem z filatelistami zrzeszeni są w Związku Filatelistów Polskich, a Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej jest jednym z nielicznych muzeów na świecie specjalizujących się w kolekcjach tego typu.
Kiedy w drugiej połowie XIX wieku intensywnie zaczął rozwijać się przemysł zapałczany, zauważono, że niewielkie opakowania zapałek są doskonałym miejscem na umieszczanie reklam. Kolorowe etykiety, na których pojawiały się coraz to nowe wzory przyciągały wzrok, a pasjonatów „zbieractwa” zachęcały do gromadzenia kolekcji. Filumenistyka cieszyła się największą popularnością od trzeciego dziesięciolecia do końca lat 70. XX wieku.
Znaczą część kolekcji W. Dyjaka stanowią etykiety zapałczane z okresu PRL. Możemy na nich odnaleźć obraz polskiej rzeczywistości tamtych czasów, propagandę społeczną i polityczną, reklamy firm i instytucji państwowych. Etykiety ozdabiano także ilustracjami prezentującymi polskie zabytki, dzieła sztuki, sławnych ludzi, stroje ludowe, dyscypliny sportowe, różne gatunki zwierząt czy roślin oraz marki samochodów.
Danuta Syrwid
_2.pdf]Pobierz PDF