Pisma o modzie w muzealnej bibliotece

2012-01-12 00:00:00

Czasopisma modowe z końca XVIII wieku po konserwacji.

Pisma o modzie w muzealnej bibliotece

 

Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciła się o egzemplarze dwóch czasopism, które zostały poddane konserwacji przeprowadzonej przez dr Dorotę Jutrzenkę-Supryn. Analizy ATP dokonała Joanna Jarmiłko, mikrobiolog ze specjalnością w zakresie dezynfekcji papierowych obiektów zabytkowych z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry UMK w Toruniu. Analizę XRF pigmentu z opraw miesięczników i próbek papieru przeprowadził Adam Cupa z Zakładu Technologii i Technik Malarskich UMK w Toruniu.
Pierwszy zbiór to 17 numerów Journal des Luxus und der Moden wydawane w Weimarze w latach 1791-1799. Czasopismo było wydawane w układzie jednoszpaltowym, czcionką gotycką, na papierze ręcznie czerpanym, zaopatrzonym w filigrany. Było to niemieckie pismo wydawane było w latach 1786 do 1827 w Weimarze, przez wydawnictwo Friedricha Justina Bertucha we współpracy z artystą Georgiem Melchiorem Krausem. Liczbę czytelników ocenia się na 25 tysięcy. Journal des Luxus und der Modenbudziło zainteresowanie odbiorców ze względu na artykuły o modzie (wzbogacone miedziorytami), teatrze, architekturze wnętrz i ogrodów, muzyce i polityce. Do każdego egzemplarza dołączono tzw. Intelligenz Blatt. Na kartach tego dodatku umieszczane były na wzór angielski różne ogłoszenia, takie jak daty procesów sądowych, ważne ogłoszenia, informacje o bankructwach, wykazy hoteli itp., jak również prywatne i komercyjne teksty reklamowe i ogłoszenia osobowe dotyczące np. narodziny, ślubów czy tez nekrologi.
Drugi zakonserwowany zbiór dotyczy 12 egzemplarzy Journal für Fabrik, Manufaktur, Handlung und Mode, wydanych w latach 1792-1801. Było to niemieckie czasopismo wydawane w Lipsku, w oficynie Koch und Compagnie, w latach 1786 -1808. Tu również prezentowano ilustracje dotyczące mody, produkcji i wzornictwa tkanin, opisy nowinek technicznych w przemyśle włókienniczym oraz dodawano tablice z wzorami tkanin.
 
Konserwacje przeprowadzono dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Olsztyn.
 
opr. sm
na podstawie dokumentacji konsewatorskiej dr Doroty Jutrzenki-Supryn

 Kalendarium

« wtorek, 5 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 5 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: