Sukces Muzeum Warmii i Mazur

2012-01-11 00:00:00

Wystawa "Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach" na III miejscu wśród wydarzeń roku 2011 w naszym regionie.

Sukces Muzeum Warmii i Mazur

W plebiscycie "Gazety Olsztyńskiej" na wydarzenie 2011 roku nasza wystawa "Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach" zajęła trzecie miejsce. To cieszy, bo przed nami znalazły się wydarzenia na skalę ogólnopolską, wsparte ogromnym zainteresowaniem medialnym: Akcja "Mazury Cud Natury" oraz wygrana zespołu Enej w polsatowskim programie "Must Be The Music".

- Serdecznie dziękujemy za oddane na nas głosy - mówi dr Kinga Raińska, autorka wystawy. - Ten sukces to zasługa całego Muzeum. Szczególnie chciałabym podziękować Krystynie Wojtaszek-Markunas, za plastyczną aranżację wystawy. Praca związana ze zbieraniem materiałów była niezwykłym doświadczeniem zawodowym, poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi i pozyskaliśmy cenne obiekty, które teraz wszyscy mogą zobaczyć na ekspozycji.

Więcej o plebiscycie "Gazety Olsztyńskiej".

Wystawa Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach stanowi zwieńczenie projektu, realizowanego pod tą sama nazwą od 2009 roku. Muzeum Warmii i Mazur postanowiło wówczas zintensyfikować gromadzenie świadectw i pamiątek związanych z ludnością polską, która po 1945 roku przesiedlona została na Warmię i Mazury z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. W ramach projektu powstała w Muzeum nowoczesna pracownia digitalizacyjna, dzięki której zarchiwizowano, w postaci cyfrowej, tysiące dokumentów, zdjęć i przeróżnych pamiątek. Utworzone zostało niewielkie studio, w którym dokonano nagrań rozmów z przedstawicielami środowisk kresowych. Wszystkie nagrania weszły do zasobu muzealnego Archiwum Historii Mówionej. Kresowianie przekazali do Muzeum także wiele oryginalnych dokumentów, zdjęć, a nawet przywiezionych ze sobą sprzętów i urządzeń. Akcja zbierania pamiątek nadal trwa, ale już dziś mogliśmy pokusić się na zorganizowanie wystawy, która poprzez pryzmat jednostkowych losów kilkudziesięciu osób biorących udział w projekcie, ukazuje problem przesiedlenia Polaków ze wschodu oraz ich wrastanie w Warmię i Mazury. 

Wystawa realizowana z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko – Mazurskiego

 

Tagi: kresy

Kalendarium

« środa, 2 grudnia 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 2 Grudnia
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: