Mikołaj Kopernik, jego życie i świat

2012-01-04 00:00:00 (ost. akt: 2015-04-09 13:19:53)

6 marca, wtorek, godz. 17.00 Otwarcie wystawy Muzeum w Mrągowie

Mikołaj Kopernik, jego życie i świat
Wystawa jest poświęcona najznakomitszemu astronomowi. Przybliża jego życie, pracę i dzieła, aż po poszukiwanie szczątków astronoma w Katedrze Fromborskiej.
Podczas wystawy zostanie pokazane najznamienitsze dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" oraz film mówiący o Życiu Mikołaja Kopernika.


Wystawa została przygotowana przy współpracy z Fundacją Kronenberga przy Banku Citi Handlowy.

Unikatowa wystawa z poszukiwań grobu Mikołaja Kopernika. Pierwsze takie prace podjęło Warszawskie Towarzystwo Naukowe już w 1802 roku, kolejne przeprowadzono w 1909 i 1939. Prawdopodobnie w czasie II wojny światowej poszukiwania prowadzili także Niemcy, a po jej zakończeniu Rosjanie. Wszystkie te próby zakończyły się niepowodzeniem. Od roku 2004 podejmowane były próby odnalezienia grobu Kopernika w archikatedrze we Fromborku przez zespół prof. Jerzego Gąssowskiego oraz pracowników Instytutu Antropologii i Archeologii Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Zespół opierał się na zmodyfikowanej przez olsztyńskiego historyka dr Jerzego Sikorskiego teorii niemieckiego badacza dziejów Kopernika Leopolda Prowego, Kopernik był kanonikiem fromborskiej katedry, z dokumentów pisanych wynikało, że jego pieczy powierzono ołtarz Świętego Krzyża. Dlatego pod tym ołtarzem prowadzone były wykopaliska. W 2004 nie udało się odnaleźć szczątków astronoma, ale w2005 roku poszukiwania zaowocowały odnalezieniem trumien i kilku szkieletów. Dokładne wyniki badań potwierdziły, że jeden z niekompletnych szkieletów należał najprawdopodobniej do Kopernika. Ostatecznie, pozytywna identyfikacja szczątków Kopernika stała się możliwa w roku 2008 dzięki należącej do astronoma księdze Stöfflera, którą po potopie Szwedzi zabrali a obecnie jest w muzeum w Uppsali. Materiał genetyczny pobrany z kilku włosów znalezionych w księdze w dwóch okazał się identyczny z materiałem genetycznym osoby, której szczątki odnaleziono w katedrze fromborskiej. Syn Mikołaj odziedziczył od Barbary Kopernik haplogrupę H. W dniu 19 lutego 2010 roku, w Bazylice katedralnej św. Janów w Toruniu odbyła się uroczysta msza, podczas której był wystawiony sarkofag z doczesnymi szczątkami Mikołaja Kopernika. Następnie sarkofag został przewieziony do Olsztyna do Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, a następnie na Zamek Kapituły Warmińskiej. Stamtąd sarkofag został przewieziony do Fromborka, gdzie 22 maja 2010r. w Bazylice Katedralnej odbyła się ponowna ceremonia pogrzebowa Mikołaja Kopernika. Słynny astronom powrócił w miejsce swojego pierwszego spoczynku przy ołtarzu Św. Krzyża. Wystawa dostępna jest do 12 czerwca 2012r w Muzeum w Mrągowie.


Kalendarium

« sobota, 18 stycznia 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 18 Stycznia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich