Niedziela w Muzeum

2012-01-04 00:00:00

12 lutego, niedziela, godz. 10.00 – 16.00, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Coroczny, specjalny jednodniowy pokaz zakonserwowanych i pozyskanych do zbiorów muzealiów w 2011 roku. Eksponaty będą omawiane przez pracowników Muzeum podczas indywidualnych spotkań z osobami zainteresowanymi oraz ogólnych prezentacji.

Niedziela w Muzeum

Jak co roku prezentujemy Państwu nabytki pozyskane i zakonserwowane przez Muzeum w ubiegłym roku. Wystawie towarzyszą prelekcje i specjalne pokazy eksponatów. Małgorzata Kumorowicz opowie o historii szeląga gdańskiego, monety, która miała świadczyć o potędze i sile niezależności portowego miasta. Dział Etnografii zaprezentuje  m.in. naczynia w których sprzedawano kiedyś alkohol czy ręcznik obrzędowy, którym przepasano starostę weselnego. Zaprezentujemy skrzynię posagową Katarzyny Dohnówny.
Iwona B. Kluk  powie o tym, co Muzeum Warmii i Mazur zawdzięcza udziałowi w berlińskiej wystawie "Obok". Barbara Michalska z muzealnej biblioteki pokaże pisma modowe z XVIII i XIX wieku po konserwacji. Ciekawie zapowiada się prezentacja rekonstrukcji głowy rzeźby Anioła Śmierci. Poprowadzi ją Andrzej Rzempołuch.
Grażyna Kobrzeniecka-Sikorska przedstawi ikonę, którą czeka konserwacja.
Danuta Syrwid poprowadzi nas w mało znany, a ciekawy świat filumenistyki, czyli zbierania etykiet zapałczanych, które dawniej były sposobem na reklamę czy edukację. Małgorzata Strzyżewska zaprezentuje egzemplarz „Gazety Olsztyńskiej” z 21 kwietnia 1931 roku. To niesamowite, że wciąż udaje się pozyskać wydania tego pisma sprzed tak wielu lat.
Kolejny przedział historii, w który poprowadzimy zwiedzających to czasy słusznie minione PRL-u. Chemia gospodarcza tej doby była świadectwem czasów gospodarki niedoborów, siermiężności i tego wszystkiego o czym wciąż niektórzy spośród nas pamiętają. W te epokę poprowadzi nas Małgorzata Gałęziowska. Grażyna Prusińska zaprezentuje polskie plakaty filmowe z lat 70-tych i 80-tych, pod wiele mówiącym tytułem „Przepraszam, czy tu biją?”.

To specjalny dzień dla Muzeum, bo cieszymy się tym co pozyskaliśmy, zakonserwowaliśmy i co możemy Państwu pokazać.

sm

 

 

_2.pdf]Pobierz PDF

Kalendarium

« niedziela, 2 października 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 2 Października
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich