Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.
W zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się ikona "Matka Boża Kazańska", datowana na XVIII w., pochodząca z Rosji.
Matka Boża Kazańska należy do najbardziej czczonych i popularnych wizerunków maryjnych w Rosji. Wedle tradycji jej pierwowzór został cudownie odnaleziony w 1579 r. po pożarze Kazania. Kult ikony, który początkowo miał charakter lokalny szybko się rozpowszechnił.
Na moskiewskim Kremlu pobudowano sobór Kazański, w którym umieszczono słynący cudami wizerunek. Sobór zniszczony w czasach stalinowskich, został odbudowany w latach dziewięćdziesiątych XX w., obecnie znajduje się w nim kopia ikony. Drugi sobór Kazański pobudowano w Petersburgu, gdzie umieszczono jedną z kopii. Przez wiele lat uważano, że oryginał ikony zaginął, bo w 1904 r. została skradziona. Jednak w 1970 r. prawdopodobnie oryginał odnalazł się w Ameryce. Był przechowywany w Fatimie, następnie od 1993 r. znajdował się w Watykanie, a w 2004 r. został przez papieża Jana Pawła II przekazany rosyjskiej Cerkwi.
Ikona ze zbiorów Muzeum jest naśladownictwem pierwowzoru. Prezentuje typ Hodegetrii. Jej cechami charakterystycznymi jest to, że Matka Boża ukazana jest w popiersiu, z niewidocznymi rękami, głowa lekko pochylona ku Dzieciątku. Chrystus przedstawiony jest frontalnie, do kolan, z prawą ręką uniesioną w geście błogosławieństwa, lewa ręka jest niewidoczna spod szat. Na pola obramienia przybity jest srebrny okład zdobiony rytym ornamentem roślinnym.