Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur otrzymała zbiór dokumentów osobistych, przedwojenne zdjęcia z Wilna oraz spis nauczycieli i księży, którzy w latach 1989-1990 uczyli języka polskiego na Białorusi.
Barbara Reszko urodziła się w Wilnie i tam spędziła młodość. W czasie wojny, na tajnych kompletach, zdała maturę. Wśród osobistych dokumentów ofiarodawczyni znalazły się świadectwa szkolne (w tym ze szkoły litewskiej za rok szkolny 1939/1940) oraz praca maturalna z języka polskiego. Pani Barbara pisała temat: Walka jednostki ze społeczeństwem u Prusa i Żeromskiego.
Inna część przekazanych dokumentów dotyczy działalności Anny Kiersnowskiej, która m.in. w 1919 roku, w Mińsku, organizowała gimnazjum co poświadczał dokument wydany przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego.
Przedwojenne zdjęcia z Wilna pokazują piękne, barokowe, wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła.
Kolejny zbiór dokumentów obejmuje działalność Barbary Reszko w AK. Są tam m.in. spisy poległych i zaginionych członków II i V batalionu nowogródzkiego AK. Ciekawy jest list Stanisława Szabunia, który zimą 1945 roku uciekł z sowieckiej niewoli, a potem dalej na Zachód i USA. Wręczony mu przez rząd na uchodźstwie order Virtuti Militari prosił o złożenie jako votum przy obrazie ostrobramskich.
Ostatnia, bardzo interesująca, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń część obejmuje odręczną kartotekę nauczycieli i księży, którzy w latach 1989-1990 uczyli języka polskiego na Białorusi.
Barbara Reszko przekazała wcześniej muzealnej bibliotece zbiór 111 książek i roczniki czasopism dotyczących Wileńszczyzny.
sm