INAUGURACJA EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA 2011 NA WARMII I MAZURACH

2011-09-05 00:00:00

9 września, godz. 11 Muzeum Warmii i Mazur

INAUGURACJA EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA 2011 NA WARMII I MAZURACH

W Muzeum Warmii i Mazur, 9 września, o godz. 11 zainaugurowane będą Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku ich hasło przewodnie to: "Kamienie milowe".

Program inauguracji:

 • Wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych:

Piotr Żuchowski, Generalny Konserwator Zabytków
Marian Podziewski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski
Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 • Wykład inauguracyjny pt. Prawo chełmińskie jako podstawa tworzenia sieci miejskiej w krajach nadbałtyckich wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Koncert kwartetu smyczkowego Avista

Na dziedzińcu zaprezentowana będzie oferta edukacyjna Muzeum Warmii i Mazur.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny.
W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych.
 
Program EDD w naszym regionie TUTAJ

W ramach EDD organizowana jest nasza Niedziela w Muzeum.

 Kalendarium

« poniedziałek, 15 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 15 Lipca
 • Mikołaj Kopernik – Gra
 • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
 • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
 • Logo roku Mikołaja Kopernika
 • Oferta najmu sal
 • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
 • Centrum Spotkań Europejskich
 • Strona projektu: