Relacja z akcji "Floryści Dzieciom"

2011-08-22 00:00:00

Relacja z akcji Floryści Dzieciom

Fantastycznie zielona energia florystycznych spotkań przygotowanych wspólnie z Muzeum Warmii i Mazur na zamku w Olsztynie dodaje skrzydeł każdemu.
   20 SIERPNIA o godzinie 11.00 spotkaliśmy się na dziedzińcu Zamku Olsztyńskiego w Muzeum Warmii i Mazur. Muzeum już po raz drugi wspiera  to przedsięwzięcie. Akcja Floryści Dzieciom to hasło ogólnopolskiego programu społecznego, w którym spotykają się dzieci i polscy floryści. Na warsztatach serdecznie powitaliśmy sympatyków prekursorskiej w Polsce hortiterapii gdzie w tym wypadku przez przygodę, kontakt z kwiatami i florystyką dzieci często bardzo chore doznają ulgi. Radość z przebywania wśród roślin wyzwala dodatkową chęć do walki z chorobą.
    W warsztatach wzięli udział wolontariusze z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, którzy opowiedzeli o dobrych przykładach wolontariatu. Akcja Floryści Dzieciom prowadzona jest na terenie całego kraju w ponad 50 miastach. Stowarzyszenie Zielone Dzieci przez Zielone Warsztaty będące częścią programu, który realizujemy wspólnie z Instytutem Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie od 2007 roku prowadzi wielopoziomową niekonwencjonalną edukację ekologiczną i florystyczną z elementami etnografii i historii regionu . Celem Akcji jest edukacja poprzez zabawę z eko-florystyką. Zawitaliśmy już z mazurskimi tematami na odział rehabilitacji w IP CZD Warszawie a teraz spotkaliśmy się w Olsztynie z naszymi dziećmi.

Okres wakacji to dla większości dzieci czas odpoczynku. Kontakt z kwiatami i roślinami, możliwość samodzielnego ich układania, czy wreszcie fachowe wskazówki prowadzących zajęcia, to doskonała forma zarówno rozrywki jak i edukacji. Chcieliśmy w ten sposób umilić czas pobytu dzieciom w sierpniowe dni w Olsztynie mieście nazywanym "Zielonym Ogrodem". W Zielonych Warsztatach wzięło udział prawie 100 osób z 1000 kwiatów powstały piękne kompozycje, część z nich przekazanych zostało do jednego ze szpitali dziecięcych w Olsztynie. Zapoznaliśmy razem z Zielonymi Przyjaciółmi florystką i trenerem florystki wykładowcą Szkoły "Atena"Kasią Ząbek oraz prof St. Czachorowskim dzieci i dorosłych z tajnikami zawodu florysty oraz tajemnicami przyrody Warmii i Mazur. Była to próba zaszczepienia miłości do kwiatów co w młodym wieku skutkuje pełnym rozwojem emocjonalnym życia dorosłego. W trakcie spotkania opowiedzieliśmy o mazurskich zwyczajach dożynkowych oraz zaprosiliśmy do wspólnego oddania głosu na Mazury w konkursie Mazury Cud Natury. Odbyły się liczne ciekawe rozmowy przy warsztatowym stole z uczestnikami Collegium Copernicanum i gawędę profesorską o tajemniczych chruścikach żyjących wśród mazurskich i warmińskich roślin. Na Dzieciaki czekały niespodzianki przygotowane przez p. Halinę Ciunel Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Olsztyna-opiekuna Akcji w Olsztynie a olsztyńska Kawiarnię Moja uraczyła nas świeżo wypieczonymi tego ranka ciasteczkami. Nasze dzieci wykonały po dwie kompozycje florystyczne pod okiem florystki mgr Zofii Wojciechowskiej i dr Katarzyny Ząbek pracownika UWM. Warsztaty cieszyły się wielkim uznaniem. Dziękujemy za udział wolontariuszy. Pani Monice Hausman- Pniewskiej i ESWIP za serdeczną pomoc organizacyjną.
Wykonane prace dzieci zabrały ze sobą do swych domów.Tagi: flora

Kalendarium

« poniedziałek, 21 września 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 21 Września
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: