Muzeum w Gazecie

2011-08-04 00:00:00

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie

Skrzynie ludowe zajmują szczególne miejsce wśród innych sprzętów gospodarstwa domowego. Mebel ten, zawędrował pod strzechy już w XVIII w. Prezentowana miniaturka warmińskiej skrzyni ludowej została wykonywana z sosnowych desek, połączonych w formę poziomego prostopadłościanu, nakrytego płaskim wiekiem. Ozdobna podstawa miała kształt nóg, bądź dekoracyjnie profilowanego cokołu. Motyw zdobniczy prezentował się zwykle na ścianie frontowej oraz na wieku. Ściany boczne odgrywały rolę podrzędną. Tylna ściana w ogóle nie była malowana. Na przodzie występowały wyodrębnione pola zdobnicze, wypełnione dekoracja roślinną, gdzie przeważały motywy tulipana lub kulistej róży. Skrzynia zazwyczaj posiadała ozdobne duże okucia dziurki od klucza i kute uchwyty umieszczone na ścianach bocznych. Malowane były najczęściej na kolor ciemnozielony, brązowy lub chabrowy.
Duże, zdobione skrzynie były nie tylko meblem – ale i skarbem. Stawiało się je naprzeciw drzwi wejściowych, tak żeby od razu rzucały się w oczy. Przechowywano w nich to co najcenniejsze i najważniejsze: bieliznę pościelową, ręczniki, obrusy, strój odświętny, czepce, pamiątki rodzinne, pieniądze i inne kosztowności. Dziewczęta składały do niej swoje wiano - posag. Zamożne panny miewały zwykle posag mieszczący się w dwóch skrzyniach. Choć skrzynie ludowe są reliktem dawnej epoki – może niepraktycznym i nieużywanym, to wciąż piękne, są powodem do dumy.

Kalendarium

« poniedziałek, 5 czerwca 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 5 Czerwca
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich