23 września, piątek godz. 10.00 – 15.00 Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki
w
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
10.00 – 15.00
Program:
11.00 zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
12.00 Sacrum i piękno. Ikona jako obiekt duchowy i artystyczny
Dr Grażyna Kobrzeniecka-Sikorska, adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych UWM, starszy kustosz w MWiM na wystawie „Starowierski świat” omówi dzieje muzealnej kolekcji ikon, przedstawi dorobek badawczy, konserwatorski i wystawienniczy Muzeum w zakresie malarstwa ikonowego. Prelegentka podzieli się dylematami przed jakimi staje każdy muzealnik zajmujący się ikonami. Podejmie próbę odpowiedzenia na trudne pytanie: Czy ikony, będące sensu stricto obiektami duchowymi, przedmiotami głębokiego kultu religijnego uobecniającymi sacrum, można traktować jak inne dzieła sztuki, odbierać je w kategoriach estetycznych, poddawać konserwacji, eksponować w przestrzeni muzealnej?
13.00 „Nullius pavet ocursum” - Nie ma strachu przed nikim. XVII-wieczny proporzec wojskowy ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – Małgorzata Okulicz, kierownik Działu Rzemiosła Artystycznego.
Proporczyk wojsk pancernych z ok. połowy XVII wieku został poddany kompleksowej konserwacji w Katedrze Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych ASP w Warszawie jako praca dyplomowa i magisterska Marty Cecylii Doroszczyk pod kierownictwem prof. Heleny Hryszko.
Obiekt trafił do zbiorów Muzeum w sierpniu 1949 roku wraz z bliźniaczym proporcem ze zrujnowanego kościoła św. Jakuba w Osetniku. Proporzec dwustronny, wykonany z jednobarwnego wzorzystego czerwonego adamaszku. Po jego obu stronach znajdują się identyczne, haftowane przedstawienie – kroczący po pagórku lampart zwrócony w prawo /haft wypukły na podkładkach aplikowany na tkaninę/ nad którym umieszczona jest haftowana wstęga z napisem: NULLIUS PAVET OCCURSUM. Po drugiej stronie proporca to samo przedstawienie w lustrzanym odbiciu.
14.00 zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
Będziemy też prowadzili zbiórkę pieniędzy na konserwację proporca wojskowego z ok. połowy XVII wieku.
Wstęp bezpłatny
.pdf]Pobierz PDF